Ovogodišnji Eurosong iz glazbene manifestacije pretvorio se u diplomatski rat na relaciji Ukrajina – Rusija. Stihove pobjedničke pjesme “1944” ukrajinske pjevačice Jamale ruski mediji i državni vrh prozvali su političkima jer govore o Staljinovu progonu krimskih Tatara. Zato su jučerašnje naslovnice ruskih medija osvanule s naslovima koji vrište da je skandalozno što je pjesma pobijedila, uvjeravaju da se radi o političkoj namještaljci, upozoravaju kako se takav sadržaj pjesme protivi pravilima ovog natjecanja i najavljuju bojkot Eurosonga 2017. koji će se održati u Ukrajini.
Diplomatski rat
Jamala je priznala da se stihovi njene skladbe referiraju i na događaje otprije dvije godine kada se odigrala ruska aneksija Krima, što je dodatno dalo poticaja ruskim medijima da proglase ukrajinsku pobjedu političkom, a ne glazbenom.
– Nije pjevačica Jamala pobijedila niti je njena pjesma pobijedila, već je u Stockholmu politika pobijedila umjetnost – ljutito je izjavio ruski političar Franc Klincevič. Čelnik odbora za vanjsku politiku u ruskom parlamentu Aleksej Puškov na Twitteru je pak napisao kako je Eurosong postao političko ratište. Još je i predložio kako bi Rusija sljedeći put trebala zapjevati o proruskim separatistima koji su 2014. u Odessi stradali u sukobima s ukrajinskim snagama.
Članica ruskog parlamenta Jelena Drapenko smatra da je za ovakav ishod i treće mjesto ruskog predstavnika na Eurosongu uzrok medijski rat koji se vodi protiv Rusije. – Govori se kako se naši sportaši dopingiraju, naši zrakoplovi upadaju na tuđa zračna područja, ukratko sve što ima veze s nama je loše. Sve to se sada vidi u rezultatima Eurosonga – poručila je Drapenko.
Dok Rusija izbacuje svoj bijes i ljutnju, u Ukrajini se slavi. Svoju Jamalu su obitelj, predstavnici vlasti i obožavatelji u zračnoj luci Barispol dočekali kao kraljicu.
Zasluženo smo prvi
– Pobjeda Ukrajine na Eurosongu potpuno je zaslužena. Upozoravali su me da moja pjesma nije za format natjecanja kakav je Eurosong, ali Europa je pokazala suprotno i podržala me – rekla je Jamala po dolasku kući. Pjesmu je posvetila svojoj obitelji i svima koji su 1944. bili prognani s Krima.
– Voljela bih da se ova pjesma uopće nije dogodila i voljela bih da se mojoj prabaki i baki nisu dogodile te strašne stvari – izjavila je Jamala čija obitelj još uvijek živi na Krimu i ona ih nije vidjela već dvije godine. Rekla je kako je ovom pjesmom oslobodila samu sebe i sa svima podijelila važne povijesne činjenice.
Ukrajinski ministar kulture najavio je da će Jamali za doprinos kulturi njihove zemlje biti dodijeljena nagrada “Ukrajinski nacionalni umjetnik”, a uskoro ćemo i doznati gdje će u Ukrajini biti održan Eurosong 2017.
>> Ruski predstavnik iz popularnog showa ukrao koreografiju kojom se predstavio na Eurosongu?
Politika i 2. svjetski rat odnijeli pobjedu na eurosongu.Nema napretka dok europa juri 70 godina unazad!