Oko deset posto stanovništa u SAD-u, odnosno oko 31 milijun stanovnika izbjegava doručak. No, posljednje istraživanje provedeno na sveučilištu u Tel Avivu, potvrdilo je ono što nutricionisti i liječnici stalno savjetuju- doručak je najvažniji obrok u danu, a posebice za one osobe koje se trude na zdrav način skinuti višak kilograma. Istraživanje je obuhvatilo 94 žene koje su bile podijeljene u dvije skupine. Obje skupine žena provodile su gotovo identičnu dijetu baziranu na dnevnom unosu 1400 kalorija. Jedina razlika imeđu ove dvije skupina žena u provedbi dijete bila je u tome što je jedna skupina žena za doručak konzumirala obrok nutritivne vrijednosti 700 kalorija, a druga je takav, "jači" obrok konzumirala za večeru.
Nakon 12 tjedana, žene koje su za doručak jele "bogatiji obrok" izgubile su oko osam kilograma i sedam centimetara u struku. Žene iz druge skupine također su izgubile otprilike isto kilograma, ali im se povećao nivo triglicerida koji pogoduju srčanim oboljenjima, dijabetesu i visokom kolesterolu.
Detoksikacija voćnim i povrtnim sokovima
Zagovornici detoksikacije organizma voćnim i povrtnim sokovima tijekom nekoliko uzastopnih dana ili čak cijelog tjedna, uvjeravaju nas da će se na taj način cijeli organizam "očistiti" i koža će postati sjajna. No, iz klinike Mayo upozoravaju da dugoročno prakticiranje ove metode je jedna od najgorih stvari koju možete provoditi ukoliko želite zauvijek izgubiti višak kilograma. Iako će mnogi na vagi biti nešto lakši i pomisliti kako je dijeta djelotvorna, zapravo se radi o gubitku vode iz organizma te će se izgubljeni kilogrami vratiti poput bumeranga kada osoba počne ponovno jesti prema ustaljenim navikama. Osim toga, ovakav način prehrane može uzrokovati i neke ozbiljnije zdravstvene probleme. Ne treba povrtne i voćne sokove potpuno izbaciti iz prehrane, ako ih volite konzumirajte ih i dalje, ali oni ne smiju postati jedini "obroci".
Ispijanje gaziranih sokova
Može se činiti logičnim izborom, obzirom da brzo zasite i lako mogu zamijeniti obrok. No, zabluda je razmišljati da će ispijanje tih napitaka dovesti do gubitka kilograma. Umjetno zaslađeni sokovi lako će dovesti do novih neželjenih kilograma. Ispijanje gaziranih i umjetno zaslađenih voćnih sokova može, također, uzrokovati neke ozbiljnije zdravstvene probleme poput dijabetesa, moždanog udara, srčanih oboljenja i visokog krvnog tlaka, rezultati su to istraživanja Purdue sveučilišta. Osobama na dijeti preporučuje se da, umjesto dijetalnih napitaka piju mineralnu vodu.
Potpuno izbacivanje jedne skupine namirnica iz prehrane
Masnoće, šećer, gluten, ugljikohidrati. Osobe koje se odluče na dijetu često je odluče provoditi na način da iz svoje svakodnevne prehrane izbace meso, kruh, tjesteninu, kolače i sl. Ne postoji čaroban štapić za skidanje kilograma, no neki smatraju da će postići željeni učinak ukoliko se odluče na "eliminacijsku dijetu". Treba imati na umu da će na taj način organizam ostati bez esencijalnih tvari. Rješenje je, piše Huffington Post, u tome da se osoba radije dobro informira što je poželjnije češće jesti nego potpuno eliminirati, naprimjer gluten. Naravno, osobe koje boluju od celijakalije moraju izbjegavati gluten, no i oni trebaju voditi računa da dobro prouče sastojke namirnica označene kao "bez glutena" jer neke često mogu sadržavati pojačane količine masnoća ili šećera.
Birati hranu "s manje masnoće"
Intuicija kaže: Ako želimo izbaciti masnoće iz organizma, prestat ćemo jesti masnoće. Ali istraživanje s Harvard School of Public Health otkriva da se debljamo zbog unesenih kalorija u organizam na dnevnoj bazi te masnoća u tvornički prerađenoj hrani koju konzumiramo. Istraživanje je pokazalo i da osobe koje cijelu svoju prehranu baziraju na "low fat" namirnicama, u svoj organizam ne unose ni one dobre, poželjne masnoće koje su potrebne organizmu poput mononezasićenih i polinezasićenih masti koje se najčešće nalaze u maslinovom ulju i ribljim masnoćama. Često osobe na dijeti mogu upasti i u vlastitu zamku vjerujući da konzumacijom namirnica bez ili s manje masnoće mogu jesti više, odnosno unositi više kalorija što opet može dovesti do debljanja.
Izgladnjivanje
Dijete od 1200 kalorija koje se najčešće provode jedan mjesec, nisu poželjne jer će se svi izgubljeni kilogrami vratiti za četiri do pet godina, pokazalo je istraživanje objavljeno na RealSimple.com
Za uspješan gubitak kilograma potrebno je prilagoditi prehranu i zadržati otprilike isti kalorični unos. Ako vam je naprimjer optimalni dnevni unos od 2500 kalorija, oduzmite 250 kalorija na dan radi boljih rezultata u skidanju kilograma. Ako se odlučite na unos od samo 1200 kalorija najvjerojatniji je scenarij da ćete izdržati tek koji mjesec, a zatim se opet vratiti na stare navike.
Razmišljati kako je provođenje dijete najvažnije
Nemojte dozvoliti da dijeta preuzme sve sfere vašeg života. Radije se posvetite promjenama životnih navika koje utječu na vaš organizam i zdravlje te ćete time biti zadovoljniji sami sa sobom, a i lakše provesti plan reducirane prehrane. Što prije postanete svjesni toga, lakše i brže ćete provesti one male korake koji će, u konačnici, dovesti do većih rezultata.