Nije za svakoga

Znamo, ukusna je. Ali evo zašto biste trebali izbjegavati jesti slaninu

panceta
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
06.02.2014.
u 10:25

Tri tanke kriške slanine sadrže čak 435 miligrama natrija

Ako ste ljubitelj mesa, zasigurno uživate i u slanini, ali znamo da je ona industrijski prerađena loša za naše zdravlje ako je konzumiramo neumjereno.

Tri tanke kriške slanine sadrže čak 435 miligrama natrija. Prosječna zdrava odrasla osoba unese u organizam oko 2000 kalorija na dan, a 45 do 65 posto unosimo iz ugljikohidrata poput šećera, riže i kruha. Želite li se dovesti u formu, ne biste smjeli unijeti više od 40 grama masti na dan. Čak 68 posto kalorija iz slanine su masnoće od kojih polovicu čine zasićene masti te 28 grama slanine sadrži oko 30 miligrama kolesterola, javlja Huffington Post Istraživanja su pokazala da konzumiranje hrane s visokim razinama zasićenih masnoća može dovesti do većeg rizika za razvoj bolesti srca i moždani udar.

Iako sadrži i kolin, koji je potreban za zdravlje mozga i neke "zdrave" mononezasićene masne kiseline, sadrži i visokozasićene masti koje su povezane s kardiovaskularnim bolestima. Visok udio natrija može biti problem za osobe koji imaju visok krvni tlak.

Pržena slanina posebno je ukusna i često se priprema s pečenim jajima, ali poznato je da može uzrokovati začepljenje arterija i povećati rizik od srčanih bolesti. Nedavno istraživanje na sveučilištu u Zürichu pokazalo je da je crveno meso jedan od najčešćih uzročnika srčanih bolesti i nekih vrsta raka. Pržena slanina ima više heterocikličkih amina od bilo kojeg drugog mesa, a prema mnogim istraživanjima heterociklički su amini kancerogeni. Industrijski obrađena slanina nerijetko ima dodane arome i konzervanse poput natrijeva nitrita, koji se također povezuje s povećanim rizikom određenih vrsta raka. Ipak, ako se tijekom obrade doda vitamin C, mogu se poništiti negativni učinci natrij nitrita.

Znanstvenici s Harvarda otkrili su da muškarci koji jedu mnogo prerađenog mesa, poput slanine, mogu imati problema s plodnošću, objavio je Daily News.  Istraživači su analizirali više od 350 uzoraka sjemena 156 muškaraca koji su posjetili lokalni centar za plodnost i odgovarali na pitanja o svojoj prehrani. Otkriveno je da konzumiranje prerađenog crvenog mesa ima negativan utjecaj na "morfologiju sperme" što može doprinijeti neplodnosti.

Uz stručnu podršku i personaliziran pristup donesite zdravu odluku i lako izgubite suvišne kilograme unutar online kluba Mršavimo zajedno!

>>Kutija za ručak stiže iz Amerike za borbu protiv kilograma

>>Kava i pecivo neće biti dovoljni! Doručkom protiv viška kilograma

Komentara 95

GO
gohan
11:06 06.02.2014.

Čini se da je ovaj članak previše neprecizan. Kad se već navodi studija iz Zuricha, možda bi bilo dobro staviti i neke poveznice na nju: http://www.biomedcentral.com/1741-7015/11/63/abstract Kao i poštenija objasniti ljudima koji su točno rezultati studije. Tvrdnja autora: "Nedavno istraživanjenje na Sveučilištu u Zürichu, pokazalo je da je crveno meso jedan od najčešćih uzročnika srčanih bolesti i nekih vrsta raka." nije do kraja točna. Točno je samo to da procesirano crveno meso kao što su slanina, salame, industrijske kobasice i druge prerađevine koje sadrže aditive povećavaju rizik. Neprocesirano crveno meso konzumirano u umjerenoj količini ne podiže rizik, kao niti konzumacija piletine.

Avatar jure23
jure23
11:22 06.02.2014.

ništa ljepše od komada slanine i crvenog luka, domaća seljaćka medicina, zar negdje prije nije dokazano da je svinjska mast bolja od maslinovog ulja, kad se najedem slanine mogu raditi cijeli dan a na ribi ???

ST
strsljen2013
11:10 06.02.2014.

Nisam dugo čuo takvu laž. Vijest i studija je stara jedno 20g. Pronađite nove od prije 2.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije