APEL DOKTORA

'Helikoptersku bazu za hitnu službu treba preseliti iz Osijeka u Slavonski Brod'

24.03.2025.
u 15:53
U Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu podsjećaju da HHMS nije ugovoren prema broju intervencija; ugovorena je za pružanje usluga helikopterima i posadom u ugovornom razdoblju od sedam godina, i to za jadranske baze tijekom 24 sata dnevno, a za dvije kontinentalne baze za vrijeme dnevne vidljivosti.
Pogledaj originalni članak

Godina dana od uspostave helikopterske hitne medicinske službe (HHMS) navršava se u ponedjeljak 31. ožujka, a u 11 i pol mjeseci ostvarila je 1349 intervencija. Najviše intervencija HHMS-a imala je baza Split – 615, Rijeka je imala 533, Zagreb 152 i Osijek 49. Na obali je ostvaren najveći broj intervencija, što je i očekivano zbog otoka i povećanog broja ljudi u turističkoj sezoni, kažu u Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu. Na kontinentu je bolja cestovna infrastruktura, kao i dostupnost primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene skrbi, zbog čega se helikopteri manje koriste. Kritičari se slažu da su medicinski helikopterski timovi u Primorsko-goranskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji dobro odradili zadaću te da su jako dobro iskorišteni u jadranskoj regiji.

– Problem su županije koje se pokriva s Plesa i u Slavoniji, s osječkog aerodroma. Upozoravali smo da Osijek nije idealna lokacija za helikoptersku bazu jer u svojoj okolici ima puno bolnica pa bi bilo prikladnije bazu imati u Slavonskom Brodu, koji je blizu autoceste i odakle bi trebalo 'pokrivati' teže stradale u prometnim nesrećama, što znači dobar dio najprometnijeg autoputa. Helikopter može na takvu cestu sletjeti u kratkom vremenu, čime se povećava šansa za preživljavanje unesrećenih, ali i za smanjenje posljedica nesreće, budući da pravodobna intervencija može umanjiti posljedice i kasniji invaliditet – kaže dr. sc. Miljenko Bura, konzultant u zdravstvu koji je prije desetak godina u Ministarstvu zdravstva vodio prvi pilot-projekt helikopterske hitne u Hrvatskoj.

NA BUNDEKU

FOTO, VIDEO Obilježen Dan civilne zaštite: Vatrogasci gasili požar autobusa, klinci guštali u vožnji na ziplineu

Uz organizatore Grad Zagreb i Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova na obilježavanju su sudjelovali i Policijska uprava zagrebačka, HGSS stanica Zagreb, Gradsko društvo Crvenog križa Zagreb, Vatrogasna zajednica Grada Zagreba, Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba, Savez izviđača Hrvatske, Klub za obuku potražnih i sportskih pasa Zagreb, Zagrebački radioamaterski savez, Hrvatski centar za potresno inženjerstvo, Policijska akademija, Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba Dumovec, Zagrebački speleološki savez i Civilna zaštita Grada Zagreba

– Manji godišnji broj sati leta ugovoren je i za Zagreb (250 sati) i za Osijek (200 sati). Iako te helikopterske lokacije moraju pokriti veći teritorij kontinentalnih županija, u proteklih gotovo godinu dana iskorištenost je za Zagreb tek oko 60%, a za Osijek svega 25 % – navodi i pojašnjava da se ugovoreni broj sati leta mora u cijelosti platiti, a samo se mali dio od toga iskoristi za intervencije. – Nisu dovoljno iskorištene ni medicinske ekipe, koje dežuraju a ne lete, ne pružaju medicinsku pomoć. Treba premjestiti helikoptersku bazu iz Osijeka u Slavonski Brod, gdje će imati puno veći broj intervencija – tvrdi dr. Bura.

Napominje i kako neki ruralni dijelovi Hrvatske zbog postojećeg rasporeda helikopterskih baza ostaju nepokriveni. To se odnosi na područje Banovine i Posavine, ali i na otočne dijelove Šibensko-kninske i Zadarske županije, gdje je takva služba nasušna potreba i zbog sve većeg manjka liječnika u primarnim ambulantama, te u službi hitne pomoći. Nespremnost Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, kaže dr. Bura, očituje se i u tome što ne inzistira na gradnji helidroma uz sve bolnice koje se obnavljaju iz NPOO-a ili su se posljednjih godina gradile Objedinjene hitne bolničke prijeme (OHBP).

U Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu podsjećaju da HHMS nije ugovoren prema broju intervencija; ugovorena je za pružanje usluga helikopterima i posadom u ugovornom razdoblju od sedam godina, i to za jadranske baze tijekom 24 sata dnevno, a za dvije kontinentalne baze za vrijeme dnevne vidljivosti. Prilikom pokretanja HHMS-a rečeno je kako će se nakon tog sedmogodišnjeg ugovornog razdoblja razmotriti je li postojeći model optimalan te po potrebi mijenjati položaj baza i druge elemente. – Intervencije su izvršene u skladu s Uputama i smjernicama za aktivaciju tima HHMS, a prema potrebama na terenu. Svi resursi HMS-a racionalno se raspoređuju s ciljem postizanja najboljeg ishoda za pacijenta – poručuju iz HZHM-a. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

RE
rennes
23:38 24.03.2025.

Osijek jako često na štetu prije svega Broda, a kada je u pitanju raspodjela financijskog kolača Vlade RH i nekih drugih dijelova istočne Hrvatske, zahvaljujući pukoj inerciji jer je "slavonska metropola" a i zbog izrazito jakog političkog lobija, redovito prolazi daleko bolje i dobiva više od svih drugih u disproporcionalnim razmjerima u odnosu na veličinu, značaj a u slučaju HEMS-a i funkcije i racionalnu organizacijsku logiku.

RE
rennes
23:33 24.03.2025.

Tako je to kada se, umjesto prema zdravoj logici i objektivno mjerljivim kriterijima, odlučuje prema tome koja sredina ima koliko jak lobby u Zagrebu. U ovom slučaju ali i po još nekim pitanjima kao što je, recimo Carinska uprava (ne ispostava!), drugi najveći grad na istoku - Slavonski Brod trebao bi, bez obzira na činjenicu da je manji od Osijeka, zbog svog tranzitnog i značajnog geografskog položaja uz našu najprometniju autocestu ali i smještaja županije odmah uz granicu, imati prednost u odnosu na grad na Dravi. I ne samo to, u slučaju postupanja hitne službe Brod ima jednu od najiskusnijih i najboljih hitnih medicinskih službi a i referalni je centar za obuke u Hrvatskoj. Ali Brodu je uvijek bilo jako teško pored Osijeka izboriti se za bilo što!