Zdravstveni odgoj

Mila Jelavić: Moramo dijete naučiti koji je dodir neprimjeren!

Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
Mila Jelavić: Moramo dijete naučiti koji je dodir neprimjeren!
08.02.2013.
u 14:24
Pravobraniteljica za djecu tvrdi da zdravstveni odgoj treba uvesti neovisno o suglasnosti roditelja
Pogledaj originalni članak

Iako je u javnosti stvoren dojam da se pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić nije jasno i glasno odredila o uvođenju zdravstvenog odgoja u škole, ona kategorički kaže: – Izjasnili smo se jasno u prilog obveznom, znanstveno i stručno utemeljenom zdravstvenom odgoju za svu djecu u osnovnim i srednjim školama, po jedinstvenom programu i neovisno o suglasnosti roditelja. Još od 2007. upućujemo takve preporuke Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.

Znali, a šutjeli

Jeste li za uvođenje ponuđenog zdravstvenog odgoja?

Da, naravno. Škola mora biti jedna od ključnih karika u informiranju djece o spolnosti, što ne sprečava roditelje da savjesno i odgovorno odgajaju djecu, u skladu sa svojim svjetonazorom. Program zdravstvenog odgoja mora biti u skladu sa standardima poštovanja i zaštite ljudskih prava, ravnopravnosti spolova i suzbijanja svih vrsta diskriminacije i homofobije.

Čime se rukovodite kad se izjašnjavate za uvođenje zdravstvenog odgoja?

Prema Konvenciji o pravima djeteta, sva djeca imaju jednaka prava na informacije koje su važne za zaštitu njihova zdravlja i koje upućuju na odgovorno spolno ponašanje. Zato nitko, pa ni roditelji, nema pravo uskratiti im te informacije. Onemogućiti da dijete dozna kako zaštititi svoje spolno, odnosno reproduktivno zdravlje, bilo bi kršenje prava djeteta.

Neki misle da će neznanje olakšati život djeci?

Upravo suprotno! Time ćemo zapravo djeci pokazati da im nismo pouzdani oslonac i ona će informacije i savjete potražiti drugdje – nažalost, najčešće na nepouzdanim izvorima.

Treba li dijete biti upoznato s tim što je neprimjeren dodir?

Apsolutno! Osim što smo dužni osnažiti dijete da može prepoznati opasnost i zatražiti pomoć, podsjećam da je to i obveza koju je Hrvatska preuzela ratificiranjem Konvencije Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja. Ona obvezuje državu da poduzme zakonodavne ili druge mjere kako bi osigurala da djeca tijekom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja dobiju informacije o rizicima od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja, kao i načinima zaštite, a koje su primjerene njihovim razvojnim sposobnostima. Posebnu pozornost pritom treba pridati rizičnim situacijama. Konvencija Vijeća Europe navodi da ove informacije trebaju biti uključene u opće informacije o seksualnosti, namijenjene djeci.

Kome je u interesu da dijete ne razlikuje neprimjerene dodire?

I mi se pitamo tko se boji toga da bi dijete moglo raspoznati je li spolno zlostavljano. Nažalost, mnogi ljudi još izbjegavaju suočiti se s opasnostima i razmjerima spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece. U pojedinim slučajevima spolnog zlostavljanja koje smo prijavili policiji, otkrili smo da su mnogi znali za zlostavljanje, a nisu ga prijavili – iz vlastite komocije ili ravnodušnosti. I u mnogim drugim situacijama uočili smo da je naše društvo znatno osjetljivije na interese, ugled i položaj odraslih nego za zaštitu i dobrobit djece.

Negiranje prava djeteta

Ne jednom svjedočili smo velikoj zabrinutosti da će se prijavom seksualnih zlostavljača djece “uništiti njihova karijera”, “okaljati čast”, stigmatizirati uglednog građanina ili ugroziti pravila profesionalnog ili drugog staleža. Pritom se zaboravljalo da seksualno zlostavljanje uništava dijete jer ostavlja teške posljedice za njegov razvoj i da seksualni zlostavljači ponavljaju zlostavljanja i šire krug žrtava te je važno žurno reagirati. Čini mi se da je i panično odbijanje spolnog odgoja, koji bi djecu osnažio da se brane, dio tog negiranja dostojanstva i važnosti djeteta kao osobe koja ima svoja prava.

>>Zbog zdravstvenog odgoja zatražili očitovanje dječje pravobraniteljice

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 187

IM
Immanuell
15:28 08.02.2013.

Ima li išta bizarnije nego recimo poslije sata vjeronauka imati sat iz biologije?! Ili kemije?! Ili fizike?! To vas ne pati, pate vas gluposti, niti ste pročitali Kurikulum zdravstvenog odgoja da bar vidite teme, niti ste se posavjetovali s nekim tko zna nešto o tome. Uopće nema veze s onim što se i pod natruhom želi aplicirati u glave ljudi.

MI
mirluk
18:55 08.02.2013.

Ovi iz vlasti ,Stulhofer i njihovi prijatelji pedofili ne mogu preuzet odgovornost i nadomjestit roditeljsku ljubav, oni mogu samo iskoristiti nasu djecu i farmaceutskim tvrtkama omoguciti zaradu

OB
-obrisani-
14:40 08.02.2013.

Jadan onaj kome je ona pravobraniteljica i zaštitnica prava. Koliko ima ona djece i po čemu ih je do sada odgajala. Navoditi konvencije, deklaracije koje su jednako tako donešene po nastranim idejama i gurane od istih takvih udruga postaju "sveta pisma" za ovu pravobraniteljicu. Pitam je što ona čini za one cigane po križanjima Vukovarske i Heinzelove i drugdje po Zagrebu????