NAKON RUŠENJA BRANE

Na Krimu sve zabrinutiji: 'Voda će uskoro prestati teći'

Foto: Reuters/Pixsell
Krim
Foto: Stringer/REUTERS
Ukraine's President Zelenskiy visits flooded Kherson
Foto: Stringer/REUTERS
An aerial view shows a flooded area after the Nova Kakhovka dam breached in Kherson
Foto: OLEKSANDR KLYMENKO/REUTERS
Local residents are seen near a flooded area after the Nova Kakhovka dam breached in Kherson
11.06.2023.
u 15:09
Inače, činjenica da 85 posto svojih potreba za vodom Krim crpi iz rezervoara Kahovka koji se, uništenjem istoimene brane, sada ubrzano prazni, bio je i glavni argument Rusiji da oni nisu srušili samu branu, iako nema dokaza da su to učinili Ukrajinci
Pogledaj originalni članak

Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva u svojem je dnevnom izvješću izrazilo zabrinutost zbog dostupnosti pitke vode nakon uništenja brane Kahovka prošlog tjedna. ‘Rušenje brane Kahovka 6. lipnja 2023. gotovo je sigurno ozbiljno poremetilo primarni izvor pitke vode na okupiranom Krimskom poluotoku kroz Sjevernokrimski kanal (NCC).

Kanal crpi vodu iz akumulacije Kahovka, čiji je ulaz nešto viši od dna akumulacije‘, stoji u dnevnom izvješću. Ministarstvo navodi kako je razina vode u rezervoaru vjerojatno pala ispod razine ulaza vode u kanal do 9. lipnja 2023. te kako će voda uskoro prestati teći 400 kilometara dugim kanalom prema Krimu.

„Ovo će smanjiti dostupnost pitke vode u južnoj Hersonskoj oblasti i sjevernom Krimu. Međutim, ruske će vlasti vjerojatno zadovoljiti trenutne potrebe stanovništva za vodom koristeći rezervoare, racionalizaciju vode, bušenje novih bunara i isporuku flaširane vode iz Rusije“ - napominju kažu iz britanskog ministarstva obrane.

Anton Geraščenko, savjetnik u ukrajinskom Ministarstvu unutarnjih poslova, na Twitteru je objavio video koji navodno prikazuje stanje u krimskom kanalu, no autentičnost snimke nije neovisno potvrđena. 

Inače, činjenica da 85 posto svojih potreba za vodom Krim crpi iz rezervoara Kahovka koji se, uništenjem istoimene brane, sada ubrzano prazni, bio je i glavni argument Rusiji da oni nisu srušili samu branu, iako nema dokaza da su to učinili Ukrajinci.   „Uništenje brane bio je proračunati ukrajinski pokušaj da zaguši opskrbu vodom Krimu. Jasno je da je jedan od ciljeva ovog čina sabotaže bio lišiti Krim vode - razina vode u rezervoaru opada i, sukladno tome, dovod vode u kanal se drastično smanjuje", rekao je nakon rušenja brane Dmitrij Peskov, tajnik za tisak Vladimira Putina.

VEZANI ČLANCI:

No, istog dna lokalna općinska uprava, pod ruskom kontrolom,  objavila je kako ne postoji opasnost od isušivanja Sjevernokrimskog kanala koji na Krim dovodi vodu iz regije Herson nakonrušenja brane u hidroelektrani (HE) Kahovka.
Idućih dana i službeni ruski izvori objavili su kako su rezervoari vode na Krimu trenutačno imaju dovoljno vode za oko 500 dana, zahvaljujući obilnim kišama iz svibnja.  Krimske okupacijske vlasti rekle su da "nema prijetnje da će Sjevernokrimski kanal izgubiti vodu".

Sjevernokrimski kanal, koji je dug više od 400 km i tradicionalno opskrbljuje 85% vode Krima, počinje u Tavrijsku , gdje je vodozahvat neposredno uzvodno od uništene brane. Kanal ima više ogranaka diljem Hersonske oblasti i Krima, a koji su sada pod ruskom okupacijom. Pripreme za izgradnju počele su 1957., ubrzo nakon prijenosa Krima u sastav Ukrajinske Sovjetske Socijalističke Republike 1954. Glavni projektni radovi odvijali su se u tri faze između 1961. i 1971., a 1976. kanal je službeno završen i pušten u rad cijelom svojom duljinom.

Od 2014. pa do 2022. kanal nije korišten za dotok vode prema Krimu, nakon što je Ukrajina, zbog ratnih sukoba, i okupacije Krima zatvorila dotok vode. Rusija je obnovila protok vode u ožujku 2022. tijekom ruske invazije na Ukrajinu.
Studija iz 2015. pokazala je da je kanal osiguravao 85% vode na Krimu prije zatvaranja 2014. Od vode iz kanala 72% je otišlo za poljoprivredu i 10% za industriju, dok je voda za piće i druge javne potrebe činila 18 posto.

VEZANI ČLANCI:

Nakon revolucije na Majdanu i naknadne ruske aneksije Krima u ožujku 2014., ukrajinske vlasti uvelike su smanjile količinu vode koja teče na poluotok pregrađivanjem kanala južno od Kalanchaka, oko 15 km sjeverno od granice s Krimom.  Time je započela ozbiljna kriza s vodom na Krimu, a smanjenje je uzrokovalo pad poljoprivrednog uroda na poluotoku, koja uvelike ovisi o navodnjavanju. Nakon toga, lokalni krimski izvori vode povezani su sa Sjevernokrimskim kanalom kako bi zamijenili bivše ukrajinske izvore. Cilj je bio obnoviti navodnjavanje i urbanu opskrbu Krima. Od tada su izgrađeni lokalni rezervoari za skladištenje vode rijeka istočnog Krima te je Sjevernokrimski kanal povezan s akumulacijom Novoivanovka na Krimu. 

GALERIJA: Domovi pretvoreni u ruševine: Pogledajte razorne posljedice rata u Ukrajini

Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/PIXSELL
Ukrajina
Foto: Reuters/PIXSELL
tenkovi ukrajina
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: Reuters/PIXSELL
Ukrajina
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: State Emergency Service of Ukrai/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: Reutars/PIXSELL
storyeditor/2022-03-19/ukrajina_1.JPG
Foto: Reuters/PIXSELL
Ukrajina
Foto: REUTERS
Ukrajina
Foto: Reuters
Ukrajina
Foto: Reuters/PIXSELL
Ukrajina

Prema službenoj ruskoj statistici, krimska poljoprivredna industrija u potpunosti je prevladala posljedice blokade Sjevernokrimskog kanala i prinosi usjeva porasli su faktorom 1,5 od 2013. do 2016. No, te  službene statistike u suprotnosti su s izvješćima o velikom smanjenju obradive površine na Krimu, sa 130.000 hektara u 2013. na samo 14.000 u 2017.

Prije dvije godine voda je bila dostupna samo tri do pet sati dnevno, a iste godine, New York Times citirao je visoke američke dužnosnike koji su izjavili da bi osiguranje opskrbe Krima vodom moglo biti cilj mogućeg budućeg upada Rusije u Ukrajinu. 
Dana 24. veljače 2022., prvog dana ruske invazije na Ukrajinu , ruske trupe koje su napredovale s Krima uspostavile su kontrolu nad Sjevernokrimskim kanalom. Dva dana kasnije, ruske snage eksplozivom su uništile branu koja je blokirala protok od 2014., a opskrba vodom je nastavljena. 

Izvorni nivo vode u akumulaciji prema nekim izvorima je 14 metara, a na 11 metara je ulaz u Sjevernokrimski. S obzirom na dosadašnju brzinu istjecanja akumulacijske vode kroz probijenu branu, očekuje se da će razina vode pasti ispod 11 metara, te će tako prekinuti sav dotok u kanal do 11. lipnja 2023. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

SE
Serengeti
22:26 11.06.2023.

Rušenjem brane Ukrajinci ponavljaju svoj zločin iz 2014-te.

DU
Deleted user
16:28 11.06.2023.

Zar niste neki dan optužili Ruse da su sami sebi raznijeli elektranu? Oh vidi čuda. Ispadoše jako glupi, ili možda, ali možda su branu ipak raznijeli Ukrajinci? Di vi nalazite te novinarske diplome? Sramota je da ja koji se ne bavim novinarstvom više znam od vas. Baš sramota

Avatar ZLO
ZLO
18:14 11.06.2023.

Ma kako to ... Rusi sami sebi zatvorili vodu!? Ma kako..