Kod liječenja karcinoma kemoterapijom i radioterapijom, posljedično stradavaju kosa, koža i nokti, a u nastojanjima da se pacijentu što više produlji život, onkolozima te nuspojave uglavnom nisu u fokusu. S ciljem podizanja svijesti o utjecaju onkoloških tretmana na kožu, kosu i nokte te razmjene znanja o najboljim praksama u prevenciji i ublažavanju nuspojava kroz multidisciplinarni pristup, u KBC-u Split održan je simpozij "Prehabilitacija osoba oboljelih od karcinoma: Njega kože, kose i noktiju". Nakon KBC Rijeke, gdje je već uspostavljena suradnja s prvim centrom za edukaciju onkoloških bolesnika o prevenciji i liječenju posljedica kemoterapije i radoterapije, sada to čini i KBC Split, u Dnevnoj bolnici za limfedeme.
Oštećenje kože i bol u ramenu
- Važno je da pacijenti prije liječenja znaju što mogu očekivati i koje su koristi i nuspojave liječenja. Fizijatri su se okrenuli koži zbog limfedema kod kojeg dolazi do isušivanja kože, zbog čega ona puca i tada je osjetljiva na infekcije. Dolazi do razvoja erizipela, a ta je bakterijske infekcije problem jer, za razliku od limfedema, koji je prije bio reverzibilno stanje odnosno nešto što se može liječiti, koža postaje fibrozna i prelazi u kronično stanje – opisuje doc. Ana Poljičanin iz Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju s reumatologijom KBC-a Split, koja je pokrenula i vodi projekt Prehabilitacija žena oboljelih od karcinoma dojke.
- Dolaze nam pacijentice s postiradijacijskim dermatitisom koji, osim što uzrokuje oštećenje kože, uzrokuje i bol i stvaranje aksilarnog mrežnog sindroma koji dovodi do ograničenja, boli i funkcije u ramenu, a to smanjuje funkcionalnost i kvalitetu života – dodaje doc. Poljičanin.
Dnevnu bolnicu su prije dvije godine otvorili kako bi smanjili liste čekanja, koje su bile puno dulje od sadašnja tri mjeseca, s tendencijom daljeg skraćivanja tijekom ove godine.
- Uključivanjem različitih specijalista kao što su plastični kirurzi, onkolozi i dermatolozi i infektolozi, očekujemo da će pacijenti biti zbrinuti na prvom posjetu kod bilo kojeg od ovih liječnika, umjesto da mora mjesecima obilaziti razne specijaliste. Ovako na jednom mjestu pacijent dobije pravu informaciju, pravu uputu i pravo liječenje – ističe doc. Ana Poljičanin.
Priprema kože za zračenje
Dr. Tea Rosović, specijalistica dermatologije i venerologije iz Thalassoterapie Opatija, s medicinskom sestrom Ivanom Kalčić drži radionice na temu njege kose, kože i noktiju oboljelih od karcinoma. U vrijeme specijalizacije u Zagrebu je stanovala na istoj adresi gdje je i udruga Sve za nju pa im je ponudila pomoć kad je vidjela čime se bave. Ova suradnja te upornost dr. Rosović rezultirala je pokretanjem prvog centra u Hrvatskoj za edukaciju onkoloških bolesnika o prevenciji i liječenju posljedica radioterapije i kemoterapije. Od ožujka 2023. dr. Rosović i sestra Ivana drže besplatnu radionicu ove njege. Nažalost, sve je više l oboljelih i sve je viđe lijekova pa je i sve više nuspojava
- Na uputnicu D1 mogu se prijaviti svi pacijenti s onkološkom dijagnozom, sami ili preko svog liječnika, kako bi se na radionicama educiralii o posljedicama kemoterapije i raidioterapije i kako ih prevenirati. Bitno je samo da se jave na samom početku liječenja ili čim saznaju da će na kemoterapiju ili radioterapiju, jer nakon liječenja nema svrhe kad su posljedice već tu – kaže dr. Rosović. Ona je u KBC Rijeka organizirala nabavku tzv. hladnih čarapa i rukavica, koje sprečavaju oštećenja noktiju tijekom kemoterapije i oštećenje perifernih živaca, što inače izaziva tegobe zbog kojih oboljeli otežano hodaju, ne mogu zakopčati dugmad ili se počešljati.
- Takve se tegobe kao posljedice kemoterapije mogu vrlo lako izbjeći praktičnom primjenom tih hladnih rukavica i čarapa koje pacijent navuče tijekom kemoterapije. Malo je neugodno zato jer su hladne, ali dugoročno je neusporedivo poželjnije koristiti ih – opisala je liječnica. Hladne čarape i rukavice inače su standard u zapadnim klinikama, no kod nas će ih pacijent morati individualno nabaviti ukoliko je informiran o dobrobiti tih pomagala.
Postiradijacijski dermatitis – promjene na koži na mjestima izloženim zračenju, potpuno su nepotrebna tortura koju pacijenti prolaze zbog primjene nekih starih, ustaljenih metoda koje više "ne drže vodu", ističe dr. Rosović. - Bitno je da pacijenti, čim saznaju da će ići na zračenje, počnu tretirati dio kože koji će biti zračen, umjesto da im se ti dijelovi zračenjem oštete - poručuje dr. Rosović