U Hrvatskoj je u posljednja 24 sata zabilježeno 6 novih slučajeva zaraze, što je ukupno 2213 oboljelih od COVID-19. Na respiratoru je devet oboljelih, a hospitalizirano je 150, dok je 1834 oporavljenih
U Hrvatskoj je u posljednja 24 sata zabilježeno šest novih slučajeva zaraze, što je ukupno 2213 slučajeva. "Nažalost, imamo tri preminula bolesnika, Od jučer su preminula tri bolesnika. U zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti preminuo je muškarac rođen 1937. godine, u Koprivnici pacijentica rođena 1936. godine, u Splitu bolesnica rođena 1927. godine. Na respiratoru je devet oboljelih, a hospitaliziranih je 150, dok je 1834 oporavljenih", kazao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Proboj u Dom za starije u Šibeniku
"Imamo u jednom domu jednu novooboljelu osobu. Situacija se istražuje tako da nema detalja", kazao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak. "Što se tiče dječjih igraonica, mi smo te mjere donijeli kao i za vrtiće. Vlasnici neka nam se obrate ako što nije jasno. Što se tiče noćnih klubova, to će doći na red", kazao je Capak.
Let iz Frankfurta
"Riječ je o letu od 2. svibnja, na kojem su bile 74 osobe. Svi su oni identificirani nakon što se doznalo, a prvi putnik obolio je 5. svibnja. Imali smo skenirane njihove putovnice. Sve smo kontaktirali. Sinoć smo pronašli još četvero. Njima ostaje mjera samoizolacije, epidemiološka služba tako je odredila", kazao je Capak.
Novine u ugostiteljskim objektima
"Novine mogu biti svuda gdje su bile i prije, no kolega Capak može to objasniti. Nisu nigdje zabranjene novine", kazao je ministar Davor Božinović.
"Nema podataka da novine mogu prenijeti infekciju. Istina je da je to na početku bila preporuka, to je iz higijenskih razloga jer, ako netko čita, a namočio je prst, može i druge stvari prenijeti. Mi vjerujemo u higijenske navike naših građana i novine će biti u ugostiteljskim objektima i frizerajima", kazao je Capak.
Samoizolacija za vrijeme izbora
"U ovom trenutku nitko se nije obratio HZJZ-u u vezi s time kako treba organizirati glasovanje za osobe u samoizolaciji", rekao je Capak.
Prelazak granice
"Mi u Hrvatskoj, ali i cijeli niz zemalja, pokazali smo uspješnost u borbi protiv virusa, HZJZ je izradio mjere za prelazak granice, boravak u hotelima... i naravno da se pod tim uvjetima može ući u Hrvatsku, a prava sezona dogovarat će se s ostalim zemljama. Radit će se mapa zemalja na dnevnoj bazi i svi će imati mogućnost ostvariti uvid u mapu i kako stoji regija u borbi s koronom i onda će donositi individualnu odluku. Intencija je da građani budu informirani, da se daju preporuke i onima koji se bave turizmom", kazao je Božinović.
"Mi smo ukinuli mjeru samoizolacije na granici, ali mjera propisana od epidemiologa nije ukinuta. Oni koji prelaze granicu ne idu u samoizolaciju, ali dobivaju upute, mjere temperaturu, trebaju pratiti zdravstveno stanje i ne ići među više ljudi tijekom tih 14 dana, ali tu postoji i desetak drugih preporuka. To je pasivni zdravstveni nadzor", objasnio je Capak.
Aplikacija za praćenje je dobrovoljna
Ne radi se o aplikacijama za praćenje, radi se o informatičkoj podršci onoga što epidemiolozi rade. Ovdje se radi o dragovoljnom pristanku ljudi. Ima smisla ako se radi o turizmu i svi imaju isto rješenje. To je jednostavno aplikacija koja će biti u vlasništvu ministarstva zdravstva. Možete skinuti aplikaciju ako želite i onda, ako netko ima istu aplikaciju, a postao je pozitivan, i ako on da suglasnost, onda se ljudima koji su bili u blizini da informaciju da su bili u kontaktu. Nijedna institucija to ne kontrolira. Pokušaj je to da se ljudima pomogne, da dobiju informaciju da su bili u blizini nekoga s koronom kako bi se mogli testirati", kazao je Božinović.
Video: Skandal u splitskom KBC-u: Došlo je do zamjene dvaju pacijentica
Dakle nas su fino u mozak sa mjerama, propusnice do jucer, budi doma, ko krsi izolaciju zatvor, danas udjite svi u rh bez kontrole. Da je kojim slucajem ovaj spanjolac iz aviona dosao danas u nikakvoj izolaciji ne bi morao biti a znamo sto to znaci... ko zna koliko ce takvih biti.