HRVATSKA IMA 428 OPĆINA I 127 GRADOVA

Povezali bi se, ali ne za stvarno: Za spajanje zainteresirana 3 grada i 20 općina, ali samo načelno

Povezali bi se, ali ne za stvarno: Za spajanje zainteresirana 3 grada i 20 općina, ali samo načelno
12.12.2022.
u 09:45
Dr. Dubravka Jurlina Alibegović iz Ekonomskog instituta Zagreb upozorila je da financijski poticaji, preuzimanje duga općina, osiguravanje naknade za višak službenika i namještenika ili potpora kojom se osigurava da prihod općine nakon spajanja nije niži nego što je bio prije spajanja, imaju i svoje negativne strane, a to je, na primjer, to što potiču općine na previsoku razinu zaduživanja bez praćenja rezultata i učinaka koji će se postići. Posebno je, pak, pitanje hoće li spajanje doista dovesti do učinkovitije i brže lokalne samouprave i većeg zadovoljstva građana kvalitetom usluga.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadžaj s potpisom.

Mjesečni pristup - 39 kn/mj

Pristup Večernji Premium sadržaju do otkazivanja, mjesečna naplata

  • Prvi mjesec 9 kuna (samo za nove korisnike)


Komentari 10

Avatar nekakav
nekakav
10:54 12.12.2022.

ukinuti im fiskalno izravnanje i svi će pokucati na vrata ministarstva. ovako, kad jedna uboga općina ima prihode kao i bogata, jer im država nadoknadi razliku u odnosu na prosjek prihoda po glavi stanovnika, tu nema nade, i dalje ćemo imati vojsku do 600 načelnika/gradonačelnika, općinskih i gradskih vijećnika, pročelnika, ovog i onog, a učinkovitost jedva nešto iznad nule, one apsolutne.

DI
dino85
10:45 12.12.2022.

Onoga dana kad su općine nicale kao gljive poslije kiše postade svako treće selo neka općina. Tada se već znalo ako neuspije, sve će to narod pozlatiti i kako vidimo sanirati, kao i uvjek. To je kriminal s predumišljajem.

PR
Propitivač
10:43 12.12.2022.

A samo se treba držati zakona. Općina ne može imati manje od 4000 stanovnika a grad 12000. Manje općine su osnovane zbog rupe u zakonu, jer se sve vade na povijesnu tradiciju.