Zabavljate se loveći pahulje jezikom i jedući snijeg? Stručnjaci otkrili je li to opasno
Bijela idila zavladala je Hrvatskom, a društvene mreže su preplavile fotografije zimskih radosti. Uz sanjkanje, skijanje, grudanje i slične aktivnosti, na ekranima nam ovih dana iskaču i fotografije pojedinaca koji love pahulje jezikom pa čak i jedu snijeg. No, je li to zdravo? Odgovor na to pitanje pokušali su ponuditi stručnjaci s portala Health.
Snijeg može biti kontaminiran zagađivačima, kemikalijama, algama i bakterijama iz tla i zraka. Dok pada iz oblaka, njegova složena struktura ledenih kristala može zarobiti zagađivače, poput emisija automobila ili crnog ugljika, a može pokupiti i štetne kemikalije iz okoline, poput soli za cestu, pesticida i mikroplastike.
Iako većina mikroba ne preživljava na niskim temperaturama, snijeg može biti kontaminiran prljavštinom, otpadnim vodama i životinjskim izmetom koji sadrže bakterije poput E. coli. U snijegu može rasti i alga Chlamydomonas nivalis, uzrokujući ružičasti snijeg. Ova alga se obično pojavljuje u topljenom snijegu, koji može sadržavati druge toksine.
Ako već morate, najsigurnije je jesti gornji, pahuljasti sloj svježeg bijelog snijega, što dalje od tla. Izbjegavajte duboke slojeve snijega koji izgledaju prljavo ili snijeg koji je plužen u hrpu jer sadrži više zagađivača. Ne jedite ni obojeni snijeg – žuti, smeđi, narančasti, plavi ili ružičasti snijeg treba izbjegavati.
Iako može biti primamljivo odmah okusiti svježi snijeg, sigurnije je pričekati nekoliko sati od početka padanja. Svježi snijeg hvata zagađivače dok pada, ali s vremenom postaje čišći, jer se atmosfera 'čisti' daljnjim padanjem snijega. Također, gomilanje snijega s vremenom ga udaljava od tla, smanjujući mogućnost kontaminacije.
Prilikom skupljanja snijega, pazite da nije iz područja gdje kućni ljubimci obavljaju nuždu, u blizini odvodnih kanala, kanalizacije ili soli za cestu. Najčišći snijeg obično ćete naći na otvorenim površinama daleko od prometnih cesta.
Ljudi se obično ne razbolijevaju od jedenja snijega, ali kontaminirani snijeg može izazvati bolesti, infekcije ili čak trovanje. E. coli u snijegu može uzrokovati simptome poput jakih grčeva u trbuhu, povraćanja i proljeva.
Kontaminacija pesticidima ili mikroplastikom nije dovoljno istražena, ali visoke koncentracije toksina mogu izazvati trovanje, s ozbiljnim simptomima poput mučnine, bolova u želucu, ubrzanog disanja, vrtoglavice ili gubitka vida.
Ako ste u ekstremnim vremenskim uvjetima i trebate vodu, otopite snijeg prije konzumacije – idealno bi bilo prokuhati ga kako biste uništili preostale bakterije.