POSTSANADEROVSKI SCENARIJI

10 bolnih poteza koje premijerka mora vući!

03.07.2009.
u 21:40
Pogledaj originalni članak

Političarka koja je karijeru izgradila na borbi za socijalna prava različitih interesnih skupina, od branitelja, ratnih stradalnika do rodilja morat će kao premijerka početi štedjeti upravo na njima. Procjenjuje se da država već od listopada neće imati novca za plaće, mirovine i druge socijalne naknade ako hitno ne provede rebalans i potrošnju države ne prilagodi drastično nižim prihodima koji stižu u proračun.

Plaće rezati 550, mirovine 250 kn

Ne bi to bio prvi paradoks s kojim se na početku mandata suočavaju hrvatski premijeri. Kad je Račan preuzeo vlast, pritisnut krizom i silnim dugovima morao je najprije smanjivati radničke plaće i pojednostavljivati otkaznu proceduru kako bi desetke tvrtki poslao u stečaj, čime je udario na tradicionalno lijevo biračko tijelo.

Sad bi Jadranka Kosor trebala izići pred svoje birače i reći da nema izbora, vezali se oni lancima na Markovu trgu ili ne, kao što je to svojedobno učinio sadašnji HDZ-ov dobitnik Darko Milinović.

Ekonomisti kažu da su povećanje poreza, smanjenje plaća i mirovina, otpuštanje u državnoj upravi, zatvaranje brodogradilišta, kresanje braniteljskih povlastica, privatizacija zdravstvenih usluga, oporezivanje imovine, smanjivanje poljoprivrednih poticaja - neki od ključnih poteza koje će morati provesti nova premijerka.

Željko Lovrinčević (Ekonomski institut) kaže da već u jesen treba smanjiti socijalna prava, a Damir Novotny upozorava da proračun treba skresati 12 milijardi kuna. Ivan Lovrinović s Ekonomskog fakulteta upozorava da su se na nas sručile sve loše posljedice ekonomskog modela koji se provodi od 1994. - Bojim se da će se situacija pogoršavati, a nova vlada gasiti požar od jednog do drugog mjesta - ističe Ivan Lovrinović.

- Ekonomisti godinama zahtijevaju da se zaustavi potrošnja na svim razinama, ali bojim se da predložena vlada ne može napraviti ništa od toga - komentirao je ekonomist Dragan Kovačević.

Nova HDZ-ova vlada mora se uhvatiti u koštac s problemima premda su mnogi skeptični. Makroekonomist Ante Babić podsjeća da smo 2004. mogli živjeti sa 80 milijardi kuna, a sad bismo 44 milijarde više. U najmanju ruku trebalo bi zamrznuti plaće na pet godina.

Pogledajte na vecernji.hr