Kome danas ide dobro? Građevinari su bez posla, medikusi kukaju, stočari (navodno) kolju mliječne krave, trgovci više tuguju nego što trguju, brodograditelji vrte u rukama vijke iz Samobora i žalosno gledaju u nebo iz kojeg nikako da opet pljusne kiša milijuna, ratari nemaju repe, ribari ribe, a poštari su izgubili pravo na besplatne cipele, prosvjetari masovno odlaze na čiri-biri tečaj, jer samo čarobnjak može s njihovom plaćom preživjeti od prvog do prvog. Zadovoljni su, premda to ni na mukama ne bi priznali, bankari, apotekari, zubari, notari, dakako i političari, a među najzabrinutijima su novinari. Njima zbilja ne ide dobro. Redakcije se gase, naklade novina se strmoglavljuju, oglasi pobjegli na televiziju (ili se razbježali), a u EU ne trebaju ni hrvatske žurnale ni hrvatske žurnaliste. Tko je imao kamo pobjeći, pobjegao je; tko nije, u dreku je.
Na žalost, ne prijeti novinarima i novinarstvu samo materijalna oskudica, nego i pogibeljno nerazumijevanje novinarske profesije, zapravo, njezino otvoreno negiranje. Nije to ništa novo, osporavanje novinarstva kao neovisne struke staro je kao i sama struka. Uvijek je bilo onih koji su smatrali da se novinarstvom bave uglavnom ljudi koji nisu uspjeli u drugim strukama, odnosno da novinari i nisu nekakvi profesionalci, nego prodane duše, nesvršeni đaci i neostvareni pisci, koji ne podnose radno vrijeme. Bilo je svakojakih potvora, no one su ipak rijetko kad dolazile iz same struke, a još rjeđe s vrha najvećih medijskih kuća. Novinari znaju biti fantasti, ponekad i fanatično uporni, ne vole biti ukalupljeni, ali da bi baš rezali granu na kojoj sjede, tako daleko u zanemarivanju svojih interesa ipak ni oni ne idu.
Ne idu oni, ali ide on, novi glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman. Tek što je stigao na Prisavlje, objavio je da će stariji novinarski i ini personal zatečen na HRT-u nastojati poslati u mirovinu, “a mlađi kadar naučiti raditi s novim tehnologijama kako bi svatko mogao obavljati više poslova - primjerice, novinar će ujedno biti i snimatelj, i obratno”. Što je to drugo nego negiranje novinarske profesije. A i snimateljske. Jer, ako televizijski ili radijski snimatelj koji svlada “nove tehnologije” može ujedno biti i televizijski ili radijski novinar (izvjestitelj, reporter, putopisac), i obratno, kako reče direktor, onda to znači da se ni jednom od tih dvaju zanimanja ne priznaje status zasebne struke sa specifičnim znanjima, vještinama, darom i iskustvom.
Da novinar u nuždi, zbog štednje ili iz nekog drugog razloga, može “ujedno biti i snimatelj”, to bi (ako snimateljski sindikat nema ništa protiv) još nekako i išlo, premda mi je teško zamislite kolege Elizabetu Gojan i Zorana Šprajca s kamerom na ramenu. Ali nikako ne mogu razumjeti ono “i obratno”, jer to znači da cijenjeni Aco Buntić, nauči li nešto o “novim tehnologijama”, može s lakoćom uskočiti u poslove Mirjane Rakić, Aleksandra Stankovića ili svoga suputnika Joze Ćurića. Snimatelj je važan sudionik u procesu proizvodnje televizijskih vijesti (što mu pravom na članstvo u HND-u priznaje i novinarski ceh), snimateljski je posao složen i odgovoran, no tretirati snimatelja kao univerzalnog znalca, ruganje je i njemu i onima u čije bi profesionalne uloge imao uskakivati. To je kao da se medicinskom tehničaru ponudi posao doktora Paladina.
Svi ipak ne mogu raditi sve, osim novog ravnatelja HRT-a.
Aco Buntić u ulozi Mirjane Rakić
Vučić: Ozbiljno se naoružavamo. Ne želimo da nam se ponove 1995. i 1999. Hrvatska nam nije neprijatelj
"Mi nikoga nećemo napadati, ali da nikome ne padne napamet da ponovo izvrši agresiju na našu zemlju", istaknuo je Vučić. Priznajući da je Hrvatska razvijenija država, Vučić tvrdi da Srbija raste puno brže od zapadnog susjeda i da se ta razlika smanjuje
FOTO Ovo su najbolji rabljeni auti koje možete kupiti
Budući da je registrirani vozni park gotovo identičan u cijeloj Europi, ovi su podaci relevantni i za druge europske kupce koje zanima pouzdanost rabljenih automobila
Radila je na kruzeru samo za odrasle: 'Ono što se događa u crvenoj sobi za mnoge bi moglo biti previše'
‘Unose potpuno nove madrace i postavljaju ih svake večeri s plastičnim prekrivačima i čistim plahtama'.
Od studentske ideje do utjecajnog portala: 'Nije bilo bogatih roditelja, nego “ajmo pa kud puklo”
Ivan Šarić i Natko Beck razgovarali o neočekivanoj temi važnoj za sve građane
Radman ima takav stav jer je godinam radio u informatičkoj industriji, a da nije informatičke struke. Pa o pojmu struke i školovanja za struku pojma nema. Predlažem da Zavod za zapošljavanje hitno otvori tečajeve za prekvalifikaciju svih vrsta, dajem par ideja: građevince u liječnike, pekare u metalce, kemičare u ravnatelje televizije.