Nekoliko je mjeseci prošlo otkako je američki ministar obrane Leon Panetta kazao da smatra da je bitka protiv Al-Qa’ide na samom kraju i kako organizacija više ne predstavlja nikakvu realnu i veliku opasnost izvan Pakistana i Afganistana. No najnoviji događaji u Maliju i u Alžiru potpuno demantiraju Panettu i pokazuju da je teroristički kišobran koji je smislio i osnovao Osama bin Laden i te kako vitalan organizam koji se vrlo precizno i žilavo mijenja i prilagođava novonastalim situacijama. Još prije Bin Ladenove likvidacije Ayman al-Zawahiri, njegova desna ruka, imao je jasne ideje o tome što treba učiniti s organizacijom i kako je treba voditi u budućnosti. Još tada on je vrlo jasno kazao da je razdoblje djelovanja, koje je okarakterizirao napad na newyorške blizance i na Pentagon, stvar prošlosti i da će se ubuduće organizacija oslanjati na manje grupacije koje će dobiti izvrsnu vojnu obuku i najsuvremenije oružje.
Zapadni svijet, koji je deset godina žestoko ratovao protiv terorizma, kao da se potpuno uspavao nakon likvidacije Bin Ladena pa u tom kontekstu i ne čudi spomenuta Panettina izjava. Amerika, umorna i totalno financijski iscrpljena od besmislenog ratovanja protiv terorizma u Iraku, Afganistanu i dijelom u Pakistanu, kao da više i ne želi prihvatiti činjenicu da su možda likvidirali neku staru Al-Qa’idu, ali da su potpuno ignorirajući neke poprilično velike ali zabačene dijelove svijeta previdjeli činjenicu da im se neprijatelj transformirao i da djeluje na jedan novi način.
Francuzi su pohvatali konce, zbrojili dva i dva te shvatili što se zbiva u Maliju i u kojoj je mjeri sve to opasno za Afriku, Europu, a u nekoj perspektivi i za cijeli svijet. Kada su se legionari iskrcali na malijsko tlo i počeli bitku na dva ključna grada, shvatili su da pred sobom nemaju teroriste zamotane u krpe koji postavljaju bombe uz cestu, već vrhunske vojnike s vrhunskom vojnom izobrazbom i sofisticiranim oružjem. Upravo ono o čemu je prije dvije-tri godine govorio Ayman al-Zawahiri. Moglo bi se reći da je Francuska čekala gotovo do zadnjeg trenutka, odnosno do trenutka kada se uvjerila da ono što se događa u Maliju više nije samo čarka lokalnog karaktera, nekakav afrički puč kakvih je i do sada bilo bezbroj, već da se ovdje radi o terorističkom teritoriju koji bi mogao iznjedriti nešto potencijalno opasno, nešto što bi u vrlo bliskoj budućnosti moglo nadići lokalni i regionalni karakter. Nakon što je intervencija počela, pokazalo se da je to puno tvrđi orah od očekivanoga, a kada je došlo do talačke krize u zabiti Alžira, postalo je jasno da se s cijelom operacijom možda čak i previše čekalo i da je Afrika gotovo neopaženo postala vrlo kompleksan poligon Al-Qa’ide. U ovome trenutku nitko zapravo ne zna u kojoj je mjeri i gdje sve Al-Zawahiri pustio svoje pipke i gdje se sve Al-Qa’ida zapravo infiltrirala. U zemljama koje su prošle kroz pobune arapskog proljeća poput Libije i Egipta islamističke grupe koje su nekada bile gotovo u ilegali postale su politički “mainstream”. Kako je Zawahiri najavio da će Al-Qa’ida djelovati i tako da se ugura u političku strukturu nekih zemalja, ne bi trebalo isključiti ni to da su neke zemlje već de facto postale utočišta Al-Qa’ide bez puno ispaljenih metaka i raketa. Postoji i čitav niz afričkih zemalja koje su u tolikom kaosu da je zapravo nemoguće utvrditi je li neka od naoružanih skupina ili paravojski sklopila pakt s Zawahirijem.
Zbog svega ovoga operacija u Maliju od presudne je važnosti. Ona je svojevrstan test koji će pokazati može li se Europa nositi s preobraženim i sofisticiranim islamskim terorizmom nove generacije. Iako u ovome trenutku nacionalna sigurnost Sjedinjenih Država svime ovim nije izravno ugrožena, Washington bi zaista morao dati vrlo otvorenu i konkretnu podršku Francuskoj i Europi prvenstveno zato što su upravo SAD i njegovi interesi jedini pravi neprijatelj i cilj, razlog zbog kojeg cijela Al-Qa’ida postoji.
Afrika je postala vrlo kompleksan poligon obnovljene Al-Qa’ide
Šibenik zabio bizaran gol Hajduku, Skomina: Čim to vidim, prekidam utakmicu
- Da ja sudim, čim vidim baklju, prekidam. No, vidimo da bijeli igrač ne može napadati igrača. Ali ostali igrači su prati akciju. Moje mišljenje je da bi svakako bilo bolje da je prekinuo utakmicu.
VIDEO Ovako izgleda kuhinja eurozastupnice Biljane Borzan: Moderni uređaji i otok prekriven granitom
Biljana Borzan, koja je po struci liječnica, svoj je životni put započela na Medicinskom fakultetu, gdje je upoznala supruga Vladimira.
FOTO Nikad ne znate kada će trebati: Znate li što sve treba biti u ruksaku za preživljavanje?
Upoznajte ostale ukućane s pripremom kompleta za evakuaciju i pomozite im u pripremi. Ako u kućanstvu imate bebe, starije osobe ili osobe s invaliditetom ne zaboravite pripremiti stvari i za njihove potrebe. piše Ravnateljstvo civilna zaštita.
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'