Simpatična voditeljica RTL-a Antonija Mandić svoj britak i ležeran stil vjerno prenosi i na Twitter. Na svom profilu @maraTonka ima više od 3700 followera i više od 10.000 objavljenih tweetova! Iako je Twitter počela koristiti isključivo kao servis za vijesti prateći Reuters, CNN i druge medijske profile, s vremenom se zaljubila u taj servis zbog Twitterove brzine i jednostavnosti te, kako kaže, najviše zbog profila tviteraša u našoj regiji. Posjetila je i zagrebački TweetUp, okupljalište tviteraša, te se s mnogima i osobno upoznala, a s nekima i sprijateljila. Kaže da su na Facebooku "susjede vaše tetke s mamine strane", a da je Twitter ipak bolji filtar korisnika.
iQ: Koliko dugo zapravo tvitaš, tko te uputio na tu društvenu mrežu?
Account sam otvorila davno, ali sam aktivna postala tek prije godinu i nešto sitno. Nije mi ga nitko preporučio, nego sam sama stalno čitala o tome u inozemnim medijima, vidjela da svi reporteri i voditelji velikih TV kuća imaju svoj Twitter-profil na kojem objavljuju za vrijeme TV emisije. Odmah sam ga otvorila i skužila brzinu tog medija. Trebalo mi je samo 2-3 tjedna privikavanja.
iQ: Imaš više od 10.000 tvitova i za hrvatske prilike velik broj followera, više nego fanova na Facebook-stranici, obično je obratno.
– U biti sam rijetko kad na Twitteru, ne pratim timeline – ja tvitam i odgovaram na tweetove upućene meni. Naravno, ne sve. Da odgovorim samo polovici, lako dođem do 10 tisuća tweetova. "Jača" sam na Twitteru nego na fan-stranici na fejsu. Imam i privatni Facebook-profil, ali on je zaključan i rezerviran samo za ljude koje osobno poznajem, dok me na Twitteru može pratiti tko god želi.
iQ: Kako tvoja okolina, prijatelji, obitelj gledaju na tvitanje... Šokiraš li ih kada?
– Twitter je među 90 posto mojih prijatelja bauk, gotovo ga nitko od njih ne koristi. Šokiram ih često, iskrenošću. Kao, "zašto si to tako napisala, što ako završiš u novinama?". Nemam problem iznijeti svoje mišljenje i sve moje što pročitate na Twitteru, mogu ponoviti javno.
iQ: Kako pak to doživljavaju kolege na poslu. Boje li se da ih ne spomeneš u tweetovima?
– Ne, kolege nikada ne spominjem u negativnom kontekstu. Naravno, bavim se poslom kojim se bavim, imam odgovornost prema RTL-u pa me nećete vidjeti da psujem kao kočijaš, da stavljam svoje polugole fotografije i da na bilo koji način diskreditiram sebe, odnosno svog poslodavca. RTL zna za moj Twitter, znaju koliko sam aktivna, podržavaju me i njihovo je stajalište da je to moja privatna stvar i da se oni nemaju tu što petljati. Drugim riječima, vjeruju mi isto kao što mi vjeruju da sutra neću na glavnom trgu napraviti scenu. To vam je isto.
iQ: Kako uopće gledaš na tu finu liniju dobrog ukusa, što spominjati ili ne... Koliko paziš u koje ćeš teme ulaziti, ili prepuštaš sve trenutku?
– Reagiram u trenutku. Recimo, često me možete vidjeti kako se "svađam" s hrvatskom Vladom (@VladaRH), što me "uhvati" svaki put kad pogledam sve tri informativne emisije. U pravilu izbjegavam konflikte jer oni se na Twitteru teško mogu riješiti u 140 znakova.
iQ: Često čitatelji znaju biti jako oštri u komentarima. Jesi li imala i nekih negativnih iskustava ili te i hejteri vole?
– Vole me i hejteri vjerojatno zato što sam i ja sama hejterica. Volim čuti kritiku ako je konstruktivna, iako na Twitteru uglavnom dobivam pozitivan feedback. Samo sam jednom imala situaciju gdje me se baš maltretiralo, vrijeđalo bez ikakva temelja i smisla i tu sam osobu bila primorana blokirati.
iQ: Šalju li ti drugi tviteraši ideje za tvoje emisije ili sugeriraju sugovornike, pitanja za goste u studiju? Možeš li izdvojiti neki takav primjer?
– Da, naravno, bude prijedloga puno. S obzirom na to da su tviteraši uglavnom community menadžeri i PR-ovci, to su i takvi prijedlozi. Imali smo nekoliko emisija na tu temu, od blogera do pismenosti na društvenim mrežama, i gostovali su mi moji tviteraši poput Barbare Slade, Marije Lugarić, Borisa Radoševića i Marka Rakara.
iQ: Dogodi li ti se nešto bilo zabavno ili manje zabavno, ali želiš to podijeliti sa svijetom, hoćeš li to prvo zatvitati ili objaviti na svom Facebook-profilu?
– Twitter definitivno. Facebook je postao moja sekundarna ovisnost.
iQ: A Foursquare?
Koristila sam ga mjesec dana, ali sam shvatila da je to krajnje suluda odluka dobrovoljnog odricanja od privatnosti. Da u svakom trenutku netko zna gdje sam, na kojoj adresi, gdje stanujem, gdje ručam i idem u kino? Neka, hvala.
iQ: Jesi li gadget-freak?
Najveći na svijetu! Uvijek se šalim sa svojim frendicama da je mene Bog drukčiju stvorio – ne znam kuhati, ali ako nekoj od njih "rikne" telefon, kompjutor ili TV, ja sam joker zovi! Dobila sam iPhone 5 baš neki dan, još se privikavam na touchscreen jer mi je prvi, ali sam u tehničkom smislu oduševljena telefonom.
iQ: Sudjelovala si na Girls Geek Dinneru? Jesi li aktivistica u duši?
Nisam, ali ovom prilikom žicam pozivnicu za sljedeći put!
Ne znaš kuhat al zato znaš pojest dobro !