Apple i Google, dva svjetska tehno diva ušla su u pomalo neobično partnerstvo. Udružili su se ne bi li zajedničkim snagama pomogli u usporavanju širenja koronavirusa. Tako će, objavili su, napraviti zajedničku platformu za praćenje kontakata koji bi trebali olakšati epidemiolozima 'istragu' i pomoći u 'lovu' na sve kontakte zaraženog SARS-CoV-2 virusom.
Ideju Apple i Google žele što prije provesti u djelo, a kako ističu, posebno će paziti na privatnost i sigurnost podataka.
U svojoj objavi kažu: Svi u Appleu i Googleu vjerujemo da nikada nije bilo važnijeg trenutka zajedničkog rješavanja jednog od najvažnijih problema na svijetu. Kroz usku suradnju i suradnju s programerima, vladama i zdravstvenim djelatnicima, nadamo se da ćemo iskoristiti snagu tehnologije kako bismo pomogli zemljama širom svijeta da uspore širenje COVID-19 i ubrzaju povratak u svakodnevni život.
Apple i Google planiraju napraviti svobuhvatno rješenje koje uključuje sučelje za programiranje aplikacija (API) i tehnologiju na razini operativnog sustava kako bi se omogućilo praćenje kontakata.
Prvo, u svibnju obje će tvrtke objaviti API-je koji omogućuju interoperabilnost između Android i iOS uređaja Ove službene aplikacije bit će dostupne korisnicima za preuzimanje putem online trgovina.
U drugoj fazi, Apple i Google će raditi na tome da omoguće širu platformu za praćenje kontakata zasnovanu na Bluetooth-u ugrađujući funkcionalnost u osnovne platforme. Ovo je snažnije rješenje od API-ja omogućilo bi da se uključi više pojedinaca, ako to žele, a omogućit će i interakciju sa širim ekosustavom aplikacija i vladinim zdravstvenim tijelima, pojašnjavaju u objavi
Privatnost, transparentnost i suglasnost korisnika od najveće su važnosti i vesele, se kažu iz obiju kompanija što će napraviti rješenje u suradnji sa svim zainteresiranim dionicima. Naši će podaci biti otvoreni kako bi ih drugi mogli analizirati, kažu u svojoj objavi.
O privatnosti ističu:
• Potrebna je eksplicitna suglasnost korisnika
• Ne prikuplja osobne podatke ili podatke o lokaciji korisnika
• Popis ljudi s kojima ste bili u kontaktu nikad ne napušta telefon
• Osobe koje su pozitivne na testu nisu identificirane drugim korisnicima, ni Googleu ili Appleu
• Služit će samo za pronalaženje kontakata od strane tijela javne zdravstvene vlasti za COVID-19 koje upravljaju pandemijom
• Nije važno imate li Android telefon ili iPhone – jednako će biti moguće na oba sustava
Kako su u Appelu i Googleu zamislili da će funkcionirati cijela stvar
Primjerice:
Dvije osobe sastaju se kako bi nekoliko minuta razgovarale, a njihovi mobiteli u pozadini razmjenjuju anonimne informacije ne bi li ostalo zabilježeno da su bili u kontaktu. Nekoliko dana kasnije jednoj od tih osoba dijagnosticiran je covid-19. Ta osoba unosi rezultate u javnozdravstvenu aplikaciju na svom mobitelu, uz pristanak korisnika.
Dobije li pristanak, mobitel šalje zapis o drugim mobilnim uređajima u čijoj se neposrednoj blizini nalazio prošlih dana. Ova informacija privremeno se pohranjuje u oblaku 14 dana. Na amobitel njegovih kontakata potom stiže obavijest o tome da su bile u kontaktu s nekim tko je pozitivan. Te upute što im je činiti- Istodobno mobitel povremeno provjerava jesu li netko s kim je povezana postao pozitivan . Mobitel preuzima anonimno provjerava podudarnost.
Pametno, ali Apple i Google su Američki proizvodi pa ništa čudno. Kako god bilo Amerika je prva, ne zbog politike nego zbog sustava. Kod nas kava na špici 4 sata, kod njih kava to go.