MOOC-OVI

Besplatni internetski tečajevi koje nude najuglednija sveučilišta

Foto: Mathieu Plourde/Wikimedia Commons
Besplatni internetski tečajevi koje nude najuglednija sveučilišta
27.05.2014.
u 11:00
MOOC-ovi su internetski tečajevi koji nude osjećaj zajednice sličan klasičnom obrazovanju
Pogledaj originalni članak

Internet obiluje mogućnostima jeftinog ili potpuno besplatnog obrazovanja. Jedna od novijih takvih opcija su masivni otvoreni online tečajevi, ili na engleskom skraćeno MOOC-ovi. Riječ je o obliku obrazovanja koji su prigrlili svi oni koji si ne mogu priuštiti skupa sveučilišta ili jednostavno za njih nemaju vremena, a žele steći neko obrazovanje na način blizak klasičnom školovanju na fakultetima.

Ovaj prilično novi oblik internetskih tečajeva raširio se 2012. godine - tu je godinu New York Times nazvao "godinom MOOC-a" - ali su se pojavili nešto prije. Izraz MOOC još su 2008. godine osmislili Dave Cormier s kanadskog Sveučilišta Otoka Princa Edwarda te Bryan Alexander s teksaškog Nacionalnog instituta za tehnologiju u liberalnom obrazovanju.

Više od tečaja

MOOC-ove nude neka od najuglednijih sveučilišta na svijetu, kao što su Harvard i Stanford, no oni su unatoč tome otvoreni. U većini tečajeva možete sudjelovati besplatno besplatno, iako ćete možda morati platiti za certifikat. MOOC-ovi su posebno zanimljivi jer osim materijala za učenje, što nude i obični tečajevi, korisnicima daju prostor za raspravu i izgrađuju zajednice za studente, profesore i asistente. Dakle, stvaraju osjećaj koji čini značajan dio čari klasičnog zajedničkog studiranja na jednom mjestu.

- MOOC nije škola, nije samo internetski tečaj. To je način povezivanja i suradnje uz razvijanje digitalnih vještina, to je način uključivanja u proces obrazovanja. To je, možda i najvažnije, događaj oko kojega se ljudi koje zanima neka tema mogu okupiti, raditi i razgovarati na strukturiran način - objašnjava Dave Cormier, koji se smatra i službenim osnivačem MOOC-ova.

ovo je potpisa video    Snimio: Ovo je autor videa

Zanimljiv problem kod MOOC-ova je pitanje motivacije. MOOC-ovi su potpuno svojevoljni i ne postoje kazne za napuštanje programa ili zaostajanje, što će možda iznenaditi one navikle na srednjoškolsko provlačenje i prepisivanje na ispitima, te im može smanjiti želju za dovršavanjem tečaja. S druge strane, to se može promatrati i kao prednost, jer ćete naučiti točno onoliko koliko želite i možete, ni manje ni više. Hoćete li što naučiti ili ne ovisi samo o vama i vašoj motivaciji. Istraživanje Coursere, jedne od tvrtki koje nude MOOC-ove, pokazalo je da su studenti koji su platili naknadu od 30 do 90 dolara za identifikaciju znatno češće dovršavali tečajeve.

Ima ih i kod nas

Gdje možete naći MOOC-ove? Dobar početak je stranica MOOC List, koja prikuplja MOOC-ove različitih provajdera. Korisna bi vam mogla biti i stranica mooc.ca, na kojoj se možete pretplatiti na newsletter i tako dobivati obavijesti o nadolazećim tečajevima i ostalim novostima iz svijeta MOOC-ova.

I hrvatske su se institucije uključile u igru. U siječnju ove godine CARNet je pokrenuo svoj prvi MOOC, u sklopu kojega su polaznici za šest tjedana mogli naučiti kako samostalno osmisliti i izraditi online tečaj u Moodleu. Sveučilište u Rijeci u veljači je pak pokrenulo projekt Ricount s pripadajućom e-platformom s MOOC-ovima na hrvatskom jeziku, a među tečajevima koje trenutno nude su "Facebook u poslovanju" i "Investicijski elaborat za početnike".

>> Besplatna online edukacija za poduzetnike

>> Nauči engleski, njemački i talijanski – online!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.