ISPRAVNO PONAŠANJE Prometni se policajci moraju držati pravilnika

Bonton za cestovne šerife

Foto: import
Bonton za cestovne šerife
23.04.2007.
u 19:01
Pogledaj originalni članak

Susreti s policijom, bez obzira na to jesmo li nešto skrivili ili ne, uvijek u sebi nose dozu nelagode. Iako se osnovna dužnost policajaca može svesti u moto "služiti i štititi", većina građana čula je ili čitala priče o "pokvarenim policajcima", a mnogi su i doživjeli susrete s takvima.

Karakterizira ih ponašanje u stilu šerifa s Divljeg zapada, a prioritet im nije sigurnost građana i prometa, nego maltretiranje mimo svih pravila te nerijetko poslovanje "za svoj džep". Kako bi se takve stvari što manje događale, prometnim policajcima postavljen je okvir unutar kojeg mogu djelovati u obliku Pravilnika o načinu postupanja policijskih službenika u obavljanju poslova nadzora i upravljanja prometom na cestama.

Prigovori vozača najčešće se odnose na načine i mjesta zaustavljanja za nadzora prometa ili pri određivanju prekršaja. S obzirom na pojavljivanje lažnih policajaca i cestovnih razbojnika, važno je znati da jedina ispravna policijska palica za zaustavljanje ima natpis "Stop policija". Ako piše samo "Stop", palica je protupropisna.

Zaustavljanje vozila obavlja se u pravilu na mjestima na kojima se vozilo cijelom svojom površinom može ukloniti s kolnika, po mogućnosti uz desni rub kolnika. Ako se nadzor vozila obavlja na kolniku, na policijskom vozilu mora biti upaljeno plavo rotacijsko svjetlo, što je obveza koje se, javljaju nam čitatelji, prometnici često ne pridržavaju.

Vozilo se zaustavlja tako da ostali sudionici u prometu mogu pravodobno uočiti zaustavljena vozila, a mora se voditi računa da se ne ometa promet ili ne ugrožava ničija sigurnost. U suprotnosti s time su česti slučajevi iskakanja policajaca iz žbunja i zaustavljanje u posljednji trenutak.

Noću i u uvjetima smanjene vidljivosti policijski službenik koji zaustavlja vozila mora nositi reflektirajući prsluk s otisnutim natpisom Policija.

Osim s ceste, policajac može i iz policijskog vozila zaustavljati, usporavati ili ubrzavati druga vozila. U tom slučaju na krovu mu mora biti uključeno plavo rotacijsko svjetlo, a policijsko vozilo mora biti iza ili ispred vozila koje namjerava zaustaviti te se koristi pločica "Stop policija" ili display s zapovijedima. Dakle, nikako se policajac ne smije voziti usporedno i sa strane mahati palicom, što se dogodilo jednom našem čitatelju.

Pravilnik predviđa da se prekršaji vezani uz brzinu neće određivati u zoni od 100 metara od postavljenoga prometnog znaka za naseljeno mjesto ili znaka ograničenja brzine, a ni toga se prometnici uvijek ne pridržavaju.


Dopušten nasilni pregled

Predmet rasprave često su ovlaštenja u pregledavanju vozila. U pravilniku o načinu policijskog postupanja piše da policajac može obaviti pregled vozila radi pronalaska predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje. To može učiniti vizualno, dodirom, uvidom u sadržaj, korištenjem tehničikih sredstava (ogledala, detektora i sl.) ili službenog psa. Ako vozač odbije omogućiti uvid u vozilo, policajac smije sam provjeriti sadržaj, a smije i nasilno otvoriti zatvoreno vozilo.


Pet brojeva za 'zločeste policajce'

Ako građani imaju pritužbi na sumnjivo ili nezakonito postupanje policajaca, za prijavu mogu iskoristiti čak pet brojeva telefona, a mogu poslati i pismenu predstavku telefaksom. Na raspolaganju su im 24 sata na dan besplatni broj telefona 0800 00 92 i telefaksa 0800 00 90. Oba su u Operativno-komunikacijskom centru MUP-a, iz kojeg se potom problem prosljeđuje dalje. Pritužbe se zaprimaju i na poznati telefon 92, na koji odgovaraju djelatnici Operativno-komunikacijskih centara u policijskoj upravi, odnosno županiji iz koje se zove. Žele li problem nekome izložiti izravnije, građani se mogu tijekom radnog vremena (od 8 do 16 sati) javiti u Ravnateljstvo policije na broj telefona 01/3788-828 ili Odjelu za unutarnju kontrolu na broj telefona 01/6122-982. Njima se podnose prijave građana ako smatraju da su im nezakonitom ili nepravednom radnjom policijskih službenika povrijeđena prava. Obveza je policije da se podnositelja prijave o ustanovljenim činjenicama i poduzetim mjerama izvijesti u roku od 30 dana od dana prijma prijave.

Pogledajte na vecernji.hr