Jučer je u zagrebačkoj Nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci otvoren Digitalni laboratorij čime se ova ustanova pridružuje Kongresnoj knjižnici u Washingtonu, Britanskoj nacionalnoj knjižnici i knjižnici sveučilišta Harvard te se uključuje i u međunarodnu zajednicu GLAM Labs.
Riječ je o projektu u više nivoa. Digitalni laboratorij je i višenamjenski te multimedijalni prostor koji se može oblikovati prema želji korisnika kojemu ondje ne treba praktično ništa jer Laboratorij je opremljen računalima, printerima, projektorima i pripadajućom opremom.
Znači, na licu mjesta na raspolaganju je sve za organiziranje kakvog okruglog stola ili konferencije. Sva ta oprema raspoloživa je svim građanima, dakle članstvo u NSK nije uvjet korištenja.
– Nakon završetka šestomjesečnog predsjedanja Hrvatske EU nadamo se preseljenju u neki adekvatniji prostor unutar Knjižnice, doznajemo od Dragane Koljenik, voditeljice Digitalnog laboratorija NSK.
– Željeli smo da knjižnica dobije jedan prostor u kojem će se publika moći upoznavati s novim tehnologijama te s njima eksperimentirati. Treba svakako napomenuti kako je Laboratorij nastao iz potrebe, ne tek iz naše želje, interes je za tako nečim bio velik, a prirodno je da nastojimo držati korak s drugim srodnim ustanovama, kaže voditeljica Digitalnog laboratorija NSK. Ono za što, međutim, treba biti član NSK jest korištenje 3D printera.
– Jedan je donacija IRIM-a i na njemu je već isprintana jedna haljina, a drugi smo nabavili sami, kao što je i cijeli laboratorij mahom opremljen resursima Knjižnice, zalaganjem njezinih djelatnika. Za korištenje 3D printera treba biti član NSK, a naplaćuje se jedino iskorišteni materijal. Sljedeće što ćemo nabaviti jest 3D skener, kaže Koljenik.
Posebna vrijednost cijelog projekta koji je NSK učinio digitalnom ustanovom je i nova aplikacija za smartphone. Smart Library NSK je nešto što bi ovaj autor smatrao iznimno korisnim za vrijeme svojeg studija. Naime, po zgradi su postavljeni Bluetooth uređaji koji aplikaciji signaliziraju točnu lokaciju na kojoj se korisnik nalazi, a dodirom na bilo koju od jedinica unutar Knjižnice dobiva se koncizna informacija o njoj te kontakti.
Putem aplikacije možete pratiti i događanja u Knjižnici, ali i povezati se s web-stranicom arhive, sve dok se aplikacija ne poveže izravno s knjigama, tako da korisnika može izravno dovesti do knjige koju traži.
Ta bi se mogućnost trebala aktivirati u skorijoj budućnosti, preduvjeti za to već postoje jer svaka knjiga već ima RFID čip.
Digitalizacija Knjižnice proces je koji traje već neko vrijeme.
– Knjižnica već godinama radi na projektima digitalizacije građe i razvoju novih digitalnih usluga bilo da je riječ o istraživačima, studentima ili široj javnosti. Posebno ističem Digitalne zbirke NSK, Hrvatski arhiv weba, virtualne izložbe, portal Glagoljica.hr, nacionalne repozitorije ocjenskih radova te projekt e-Izvori u suradnji EU i Ministarstva znanosti i obrazovanja kao i projekt Digitalizacija kulturne baštine - e-kultura koji odnedavno provodimo s Ministarstvom kulture. Uspostavom digitalnoga laboratorija Knjižnica obogaćuje ponudu svojih usluga, istaknula je na otvorenju Digitalnoga laboratorija vršiteljica dužnosti glavne ravnateljice NSK dr. sc. Tatijana Petrić