Među timovima sedme generacije startupova koji su završili program Zagrebačkog inkubatora poduzetništva jedan od najzanimljivijih je MobiCon, čiji je alat namijenjen pospješivanju komunikacije između predavača i sudionika predavanja, a između ostalog omogućuje korištenje smartphonea poput mikrofona.
- Sustav se sastoji od dvije komponente. Predavač tijekom prezentacije na svom laptopu koristi sučelje koje mu omogućuje izradu i upravljanje anketama, uvid u tekstualne komentare i pitanja publike te mogućnost davanja pojedinom sudioniku predavanja pravo na riječ. Sudionici predavanja koriste svoj pametni telefon u svrhu odgovaranja na ankete, postavljanja tekstualnih pitanja te svoj telefon mogu iskoristiti kao mikrofon u trenutku kada im predavač to omogući preko sučelja - objasnio nam je suosnivač MobiCona Petar Alilović.
Uz Alilovića, koji sudjeluje na poslovnoj strani projekta i vodi razvoj aplikacije za Android, u timu su još petorica članova: Martin Šošić vodi tehničku izvedbu projekta, Matija Šošić također je zadužen za poslovnu stranu, Matija Stepanić brine o arhitekturi sustava, Hrvoje Erjavec sudjeluje u poslovnoj strategiji i izradi backenda, a Stjepan Grgić smišlja i provodi u djelo korisničku i vizualnu stranu projekta. Poznaju se još iz srednjoškolskih dana, kada je većina njih pohađala isti razred XV. gimnazije u Zagrebu, a imaju iskustva u radu u hrvatskim i stranim tvrtkama od kojih su najzvučnija imena Google i Palantir.
Na ideju za MobiCon došli su tijekom jednog kolegija na fakultetu gdje profesor nije bio u mogućnosti fizički prisustvovati predavanju, predavanja su se održavala preko Skypea, a dio pisane komunikacije odvijao se preko IRC-klijenta.
- Uočili smo kako je puno više studenata postavljalo pitanja i ostavljalo komentare te nas je to ponukalo da razmislimo i o nekim drugim benefitima koji bi povećali interakciju tijekom predavanja. Tijekom 2013. godine još smo bili studenti FER-a na kojem se već tada nekoliko godina za redom održavalo studentsko natjecanje u izradi aplikacija pod imenom ASC, u svrhu tog natjecanja započeli smo rad na sustavu - kaže Alilović.
Stranica i aplikacija za Android već su dulje vrijeme dostupni za besplatno korištenje.
- Sustav je trenutno u potpunosti besplatan za korištenje pošto je još u testnoj fazi. Predavači se mogu registrirati na stranici, a sudionici predavanja aplikaciju mogu naći na Google Playu ili se korištenjem internetskog preglednika na svom mobitelu uključiti u predavanje. Aplikaciju za Android skinulo je stotinjak ljudi, sustav se koristi na konferencijama Mreže mladih poduzetnika - kaže Alilović.
Ekipa trenutno priprema alat koji pomaže javnim govornicima lakše skupljanje i upravljanje poslovnim kontaktima, povećava doseg predavanja i predavača upotrebom društvenih mreža te služi kako bi predavač i nakon predavanja mogao ostati povezan sa sudionicima predavanja.
>> 'Uber nikako ne može biti dobar za korisnika ni za državu'
Bili bi milijunaši, milioneri bi bili u Beogradu. A što se tu ima komentirati? To da su FERovci napravili nešto korisno nije vijest, to je samorazumljivo. Vijest bi bila da su studenti Pravnog ili Filozofskog fakulteta napravili nešto korisno. I to u rubrici "Vjerovali ili ne".