Deseci tisuća domaćinstava širom Finske ostali su u subotu bez tv signala. Razlog tomu nije ispad odašiljača niti elementarna nepogoda već potpuno gašenje analognog signala koje je bilo predviđeno za 1. rujan.
Finska je tako, nakon Nizozemske, postala druga europska zemlja koja je ugasila analogne odašiljače, a za koji mjesec će to učiniti Andora i Švedska. Gašenje analognih odašiljača u Finskoj ipak je nastupilo prije nego je ostvarena potpuna populacijska pokrivenost.
Neka planinska sela još uvijek nisu pokrivena digitalnim (DVB T) signalom, a stanovnicima ostaje pričekati izgradnju mreže repetitora ili pak kupiti satelitske tanjure. Prelasku s analogne na digitalnu televiziju prethodila je višemjesečna kampanja i testno emitiranje koje je krenulo još 2001. O datumu isključenja analognih odašiljača (1. rujan, 2007.) finska je vlada donijela odluku prije tri godine.
U sljedećih bi godinu i pol dana analogne odašiljače trebali ugasiti Austrija, Njemačka, Luksemburg i Norveška. Među posljednjima, oko 2015., naći će se Brazil, Filipini, Malezija, Novi Zeland te vjerojatno naši susjedi, Srbija, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora s obzirom da njihove regulatorne agencije još uvijek nisu odredile godinu gašenja analogije niti su mreže digitalnih odašiljača razvijene u tim zemljama.
Gašenje u Hrvatskoj do 2010.
Analogni odašiljači u Hrvatskoj i Sloveniji bi se trebali ugasiti do 2010. Plan u Hrvatskoj zasad djeluje ostvarivo jer će do kraja ove godine populacijska pokrivenost doseći brojku od 70 posto. Digitalni signal trenutno se emitira s odašiljača Sljeme, HRT Dom, Učka, Ugljan, Labinštica, Brač, Srđ i Josipovac (Osijek). Do kraja godine signal bi trebao krenuti s Ivančice i Psunja čime bili pokriveni veći dijelovi Zagorja, Međimurja i Slavonije.
DVB T prijemnik
Istra će biti prva regija koja će u potpunosti prijeći na digitaliju jer će do kraja 2007. biti završena kompletna mreža repetitora koja će omogućiti potpunu populacijsku pokrivenost i dovesti signal u svaki dom na tom području. Zbog toga će analogni odašiljač na Učki vjerojatno biti jedan od prvih koji će prestati s radom.
Za praćenje DVB T signala potrebno je kupiti prijemnik koji se s televizorom spaja pomoću scart kabela ili pak kupiti televizor s već ugrađenim digitalnim tunerom. Cijene prijemnika kreću se od 350 do 1000 kuna, a mogu se nabaviti u prodavaonicama tehnike i računala. Očekuje se da bi, u svrhu promocije prelaska na DVB T, država mogla sufinancirati nabavku prijemnika čije bi cijene tada bile još niže.
Svatko tko kupi DVB T prijemnik moći će uživati u odličnoj kvaliteti slike i zvuka bez šumova, refleksija, smetnji, snijega i ostalih problema koje su pratili i još uvijek prate analogni signal.