DUŽ CIJELE OBALE

HAKOM provodi opsežnu akciju mjerenja talijanskih radijskih i televizijskih smetnji

Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
HAKOM provodi opsežnu akciju mjerenja talijanskih radijskih i televizijskih smetnji
12.07.2017.
u 11:33
Podsjetimo, HAKOM je u posljednjih osam godina, temeljem utvrđenih smetnji, poslao više od 3900 međunarodnih prijava smetnji administraciji Italije sa zahtjevom za njihovim uklanjanjem
Pogledaj originalni članak

HAKOM-ovi stručnjaci su i ovog ljeta pokrenuli opsežnu akciju mjerenja i prijave smetnji koje dolaze iz Italije te uzrokuju probleme prijmu hrvatskih radijskih i televizijskih programa. Mjerenja se provode duž cijele naše jadranske obale i na otocima, od Savudrije na sjeveru do Prevlake na jugu Republike Hrvatske (RH), gdje su smetnje najizraženije. Problem ometanja hrvatskih radijskih i televizijskih programa od strane talijanskih, međunarodno neusklađenih odašiljača, datira unazad nekoliko desetljeća. S početkom prelaska na digitalnu televiziju u sjevernoj Italiji te puštanjem u rad novih međunarodno neusklađenih odašiljača u prosincu 2010., dodatno je narušena kakvoća prijma digitalne televizije u priobalnom dijelu Istre. Daljnjom digitalizacijom u Italiji do kraja 2012. smetnje su se proširile i na ostali dio jadranske obale sve do Prevlake, a ista razina smetnji, uz manje oscilacije, nastavljena je posljednjih nekoliko godina.

Međutim, nakon više godina aktivnog djelovanja HAKOM-a na području utvrđivanja i prijavljivanja smetnji, sudjelovanju pri tijelima Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) te putem Radne grupe o prekograničnoj koordinaciji pri savjetodavnoj Skupini za politiku upravljanja radiofrekvencijskim spektrom Europske komisije, krajem 2016. godine ostvaren je značajan pomak u rješavanju smetnji prijmu hrvatskih programa u priobalnom području i na otocima. Naime, Italija je unazad posljednje tri godine donijela uredbe i poseban zakon temeljem kojih je izmijenjen plan TV frekvencija u Italiji te su izuzete frekvencije koje ometaju rad TV mreža u susjednim zemljama, osnovan je kompenzacijski fond i osigurana novčana sredstva (50 mil EUR) te je propisan postupak za isključivanje ometajućih odašiljača. Isključivanje ometajućih talijanskih odašiljača započelo početkom studenog 2016. u sjevernim talijanskim regijama Friuli Venezia Giulia, Veneto i Puglia, a proces se nastavio kroz studeni isključivanjem odašiljača i u regijama Emilia Romagna, Abruzzo i Molise, da bi u potpunosti završio u siječnju 2017., isključivanjem odašiljača u regiji Marche. Navedeno isključivanje ometajućih odašiljača znatno je pridonijelo boljoj kakvoći prijama hrvatskih TV programa našim građanima koji su imali probleme s lošom kakvoćom signala zbog smetnji u digitalnim regijama D5 (Istarska županija i Primorsko-goranska županija), D7 (Zadarska županija i Šibensko-kninska županija), D8 (Splitsko-dalmatinska županija) i D9 (Dubrovačko-neretvanska županija).

Nažalost, smetnje prijmu hrvatskim radijskim programima uzrokovane smetnjama iz Italije i dalje predstavljaju veliki problem, a svake godine razina i broj smetnji kulminira u ljetnim mjesecima, kada su zbog povoljnijih uvjeta rasprostiranja elektromagnetskih valova smetnje iz Italije još izraženije te znatno narušavaju mogućnost slušanja hrvatskih FM radijskih postaja duž obale i na otocima.

S obzirom na gore navedene promjene po pitanju isključivanja ometajućih odašiljača iz Italije, naglasak ovogodišnje akcije mjerenja HAKOM-a biti će na provjeri uklonjenih TV smetnji iz Italije te daljnjem otkrivanju i identificiranju izvora smetnji radijskim i televizijskim mrežama u Republici Hrvatskoj.

Podsjetimo, HAKOM je u posljednjih osam godina, temeljem utvrđenih smetnji, poslao više od 3900 međunarodnih prijava smetnji administraciji Italije sa zahtjevom za njihovim uklanjanjem, o čemu je istovremeno izvještena Međunarodna telekomunikacijska zajednica (ITU), odgovorna za provedbu međunarodnih sporazuma iz područja elektroničkih komunikacija. HAKOM redovito izvješćuje nadležna tijela ITU-a, Radijski regulacijski odbor (RRB) i Direktora Radiokomunikacijskog ureda (BR) o statusu smetnji te traži pomoć u rješavanju ovog važnog pitanja za RH. Intervencijama HAKOM-a spriječene su neke od novih dodjele frekvencija od strane talijanske administracije koje bi dodatno uvećale postojeće smetnje. Međutim, s obzirom da se izvor smetnji nalazi u drugoj državi, u ovom slučaju Italiji, HAKOM nije u mogućnosti izdati nalog za isključivanje ometajućih odašiljača.

O svim aktivnostima HAKOM kontinuirano izvješćuje i nadležna ministarstva, prije svega Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, koja su se uključila u rješavanja ovog problema i na diplomatskoj razini.

Osim smetnji koje dolaze iz Italije, u HAKOM-u su angažirani i na uočavanju i otklanjanju smetnji, koje prijavljuju službe za sigurnost pomorskog i zračnog prometa, a koje zajedno s ostalim službama koje se koriste u svrhu sigurnosti ljudskih života na kopnu, moru, u zraku te unutarnjim vodama čine prioritetne službe u pogledu žurnog rješavanja eventualnih smetnji. Na svaku prijavljenu smetnju u HAKOM-u se žurno reagira, a ista se otklanja u najkraćem mogućem roku. Treba napomenuti kako HAKOM svakodnevno kontrolira radiofrekvencijski spektar, a rezultat su otkrivene i uklonjene smetnje i prije nego su iste prijavljene od strane određenih korisnika. Ovisno o lokaciji izvora smetnje, HAKOM iste uklanja na području RH, a u slučaju izvora smetnje u susjednim zemljama upućuje nadležnoj administraciji prijavu za njeno žurno uklanjanje.

Povremeno su prisutne i smetnje mrežama pokretnih komunikacija na GSM, UMTS i LTE sustavima, a iste se također pojačavaju tijekom ljetnih mjeseci. Kako je u jeku turistička sezona, turisti u velikoj mjeri koriste ove sustave pa HAKOM-ovi stručnjaci izlaze na teren i otklanjaju prijavljene smetnje. Napuštanjem frekvencijskog pojasa 790-862 MHz od strane televizije te uvođenjem širokopojasnih mreža pokretnih komunikacija u taj frekvencijski pojas, zbog prijamnika prilagođenih za prijam u cijelom pojasu 470-862 MHz, otvorena je mogućnost pojave smetnji LTE sustava televizijskom prijmu kod gledatelja. S obzirom na povećanu dinamiku puštanja u rad LTE baznih postaja u frekvencijskom području 800 MHz, broj prijavljenih smetnji postaje sve veći. HAKOM u suradnji s operatorom TV mreža i operatorima pokretnih komunikacija na terenu utvrđuje uzrok smetnji i pronalazi se odgovarajuće rješenje za njeno uklanjanje.

Također, velika pažnja posvećuje se i zaštiti ljudskog zdravlja od elektromagnetskih polja. U skladu s tim HAKOM je tijekom 2016. obavio i više od 120 mjerenja elektromagnetskog polja (EMP) u 70 gradova i općina u kojima do sad nije bilo zahtjeva za mjerenjima. Dodatno, na lokacijama vrtića i osnovnih škola, u čijoj blizini postoje izvori elektromagnetskih polja (osnovne postaje mreža pokretnih komunikacija, odašiljači radija i televizije i sl.) obavljena su mjerenja na 156 lokacija diljem RH, čime su obuhvaćena 82 dječja vrtića, 67 škola i 7 dječjih igrališta. Istovjetna akcija mjerenja prethodno je provedena 2012. te je HAKOM, s obzirom na brzi razvoj novih tehnologija i implementaciju novih mreža pokretnih komunikacija, ponovio ovu akciju dodatnih provjera EMP-a. Tom prigodom, provedena mjerenja su pokazala da su razine elektromagnetskih polja znatno ispod razina elektromagnetskih polja propisanih pravilnikom Ministarstva zdravstva na svim mjernim lokacijama. Cilj ove mjerne akcije bila je dodatna provjera baznih postaja u mrežama pokretnih komunikacija te ostalih radiokomunikacijskih odašiljača u odnosu na propise o zaštiti od elektromagnetskih polja u područjima povećane osjetljivosti, prema Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
ObrenM
12:44 12.07.2017.

Neovisno o bezobrazluku Talijana,sramotan je uradak nasih odasiljaca i veza.Tako slabe odasiljace nemaju niti neka sela.Kako je moguce da u nekim mjestima priobalja prvi radio program radio Zagreba je nekada nemoguce slusati.Na sceni su ili uhljebi ili zidovi koji nece potrositi na pojacanje odasiljaca,a toliko novca pribave skupom pretplatom.