Od važnijih aplikacija, svakako moramo spomenuti i Imenik (na nekim smartfonima se zove Kontakti). Isplati se utrošiti vrijeme u upoznavanje njegovih mogućnosti, a još više se isplati povremeno utrošiti nešto vremena u ažuriranje imena i brojeva.
Prije pojave mobitela, važne brojeve smo zapisivali u notese (i još češće, črčkali gdje bi stigli). Ako se uspijete disciplinirati da sve iole važne brojeve uredno zapišete u mobitel, oni će uvijek biti s vama – jer mobitel je uvijek uz vas. Što je još važnije, nikada ga nećete izgubiti. Naime, uz malo truda, možete podesiti da se imenik uvijek sprema u obliku rezervne kopije u „oblak“ (na server računala Googlea ili Applea) a to znači da će vam imenik ostati netaknut i ako svoj mobitel izgubite, ako bude otuđen ili ga odlučite zamijeniti drugim. K tome, do imenika ćete moći doći i kada vam mobitel nije pri ruci – preko bilo kojeg (tuđeg) mobitela ili računala spojenog na internet.
U imenik možete zapisati i razne druge podatke, poput adresa i e-adresa, rođendana, obljetnica, podsjetnika… Možete dodati i fotografije važnih osoba, da odmah vidite tko vas zove – i prije nego što pročitate ime. Isto tako, svakoj osobi (ili grupi osoba) možete dodijeliti različitu melodiju zvona, tako da znate tko vas zove čim telefon zazvoni, i prije nego što pogledate ekran.
Važne osobe možete proglasiti Favoritima, tako da ih lakše nađete u imeniku. Takvim osobama možete dodijeliti dodatne mogućnosti, primjerice mogućnost da čujete da vas zovu i kad je telefon utišan (na ostale pozive neće zvoniti).
Ostale važn(ij)e aplikacije
Kalendar je aplikacija usko povezan s Imenikom: automatski dijeli podatke s njim. Primjerice, ako definirate da 16. u 14 sati imate sastanak sa sestrom, lako možete poslati pozivnicu sestri (da se spremi i u njezin kalendar). Mobitel će vas automatski podsjetiti na sastanak uoči njega. (I opet: isplati se utrošiti nešto vremena da proučite kakve se mogućnosti nude; zgodno je, primjerice, podesiti da vam se podsjetnici pojavljuju sat vremena ili pola sata prije događaja.)
Isto tako, u Kalendaru možete podesiti i mjesto sastanka. Ako se primjerice sa sestrom kanite naći na adresi Ilica 24, Zagreb – dovoljno je da tu adresu upišete u odgovarajuće polje. Zašto? Zato što ćete kasnije moći samo kliknuti na tu adresu da se otvori aplikacija Karte i da vam ona pokaže gdje se točno nalazi ta adresa, i kako doći do nje (pješice, autom, javnim prijevozom…) Ako se radi o javnom mjestu, Google (u manjoj mjeri, i Appleove Karte) će vam odmah pokazati kako to mjesto izgleda, je li otvoreno, što nudi i kako ga ljudi ocjenjuju. To vrijedi za sva javna mjesta: kafiće, trgovine, restorane, parkove…
Karte su i inače iznimno korisna aplikacija: pokazat će vam kako doći do odredišta, koliko će vam vremena trebati, koje su rute na raspolaganju, kakav je promet, što još ima putem i na odredištu… Mana im je što troše internetski promet, ali Google Karte možete preuzeti unaprijed, kako bi ih koristili i kada je internetska veza slaba ili ju ne želite platiti.
Kalkulator, Sat i Notes su aplikacije koje nećemo opisivati jer se uvelike razlikuju od mobitela do mobitela. To vrijedi i za aplikacije za slušanje glazbe, snimanje zvuka, fotografija i videa te njihov pregled. No to su aplikacije u kojima ćete najviše uživati! Današnji mobiteli mogu obavljati stvari za koje ste do prije par godina morali kupiti fotoaparat, kasetofon, kalkulator, alarm, navigacijski uređaj, kameru, foto-album… Lista je dugačka! Uživajte otkrivajući sve te mogućnosti!