Ne bi li vojni zrakoplovi bili što moćniji i učinkovitiji, znanstvenici ih planiraju odjenuti u ‘ljudsku kožu’. Naime, žele ih potpuno prekriti senzorima koji bi otkrili sve moguće nepogode koje im prijete i prije nego li se dogode.
Tisuće mikrosenzora mjerile bi brzinu vjetra, temperaturu, pokrete i pritisak. Sve to zamislili su i osmislili i ubrzano na tome rade znanstvenici BAE Systemsa, koje je uposlilo britansko ministarstvo obrane.
Lydia Hyde koja je osmislila tu tehnologiju tvrdi da je ideju dobila gledajući svoju sušilicu koja koristi senzor kako se ne bi pregrijala. Promatrajući kako mali senzor može biti upotrijebljen u kućanskim aparatima ne bi li spriječio pregrijavanje, razmišljala sam kako bih istu stvar mogla koristiti i u svojem poslu. Točnije, zamijeniti skupi senzor jeftinim mikročipom.
Tako je došlo do zamisli da se zrakoplovi, automobili i brodovi mogu prekriti tisućama mikročipova i na taj način stvoriti ‘pametnu kožu’ koja može osjetiti svijet oko sebe i promatrati uvjete te detektirati temperaturu, oštećenja, napor... i podatke poslati inženjerima. Senzori koji su toliko mali, poput djelića prašine, i usto imaju svoj izvor energije, mogu biti naneseni na zrakoplov poput spreja ili boje.
Pokaže li se djelotvornim, projekt ‘oblačenja’ opreme u mikrosenzore mogao bi dodatno unaprijediti korištenje mnogih kućanskih aparata i spriječiti nesreće. Tako bi svi uređaji mogli izvijestiti o tome kako im je, kako na njih djeluju uvjeti u kojima se nalaze i prijeti li kvar ili oštećenje.
Prema riječima znanstvenika iz BAE Systemsa, takva tehnologija mogla bi, primjerice, biti korištena u autoindustriji i posljedično spriječiti brojne nesreće.
>> Inovacije koje mijenjaju svijet - liječenje raka, sigurnost vlakova...
jeej jedva cekam auto prekriven tisucama senzora. jer danas uopce nemaju dovoljno elektronike. pljuc