Godišnji tehnički pregled služi da svi budemo sigurni kako je svako vozilo koje sudjeluje u prometu na cestama tehnički ispravno. A da bi vozilo prošlo na tehničkom pregledu, moramo ga održavati i brinuti se o njemu. To ne znači da moramo skakati u panici na svaki čudan zvuk kada pređemo preko rupe u cesti ili brinuti se oko najmanje ogrebotine, ali važno je poznavati vozilo kojim upravljamo, a to postižemo dnevnim pregledom vozila.
Svaki put kad uđemo u vozilo, automatski izvršimo popriličan broj provjera, a da toga uopće nismo niti svjesni. Na primjer, provjeravamo jesu li retrovizori poravnati, imamo li dovoljno goriva u spremniku, jesu li nam pričvršćeni sigurnosni pojasevi i slično.
Dodavanjem nekoliko jednostavnih dodatnih provjera, vrlo brzo možete kreirati vlastitu rutinu pregleda vozila koja će osigurati sigurnost vas, vašeg vozila ali i drugih sudionika u prometu.
Na što obratiti pažnju
Dnevni pregled vozila je obavezan u skoro cijelom svijetu. I dok će se propisi razlikovati od zemlje do zemlje, neke stavke se smatraju kritičnim i svaki element mora zadovoljavati standardne propise, u suprotnom vozilo nije ispravno za promet i predstavlja opasnost na cesti.
- Kočnice - stisnite kočnicu da vidite daje li normalan otpor
- Svjetla - provjerite odbljesak u zidu ili nekoj staklenoj površini rade li normalno svi farovi
- Truba - iako zvuči nebitno, truba je važan dio komunikacije u kriznim situacijama u prometu i može vas spasiti neugodnih trenutaka
- Retrovizori - jesu li čisti i vidite li normalno što se dešava iza vozila
- Pojasevi - rukom potegnite pojaseve kako bi se uvjerili da rade
- Upravljački mehanizam - na ugašenom automobilu vrtite volan lijevo desno, ukoliko osjetite čudne vibracije ili prazan hod odmah idite to provjeriti
- Gume - osim tlaka u gumama, važno je provjeriti dubine utora i generalno stanje guma (gazni sloj, trošenje kao što su posjekotine ili izbočine), bez obzira vozite li na zimskima ili ljetnima
- Brisači - ako brisači stružu po staklu ili ostavljaju mokri trag, vrijeme je za promjenu
Redoviti pregledi
Uz dnevni pregled, tu su i temeljitiji pregledi koji se mogu provoditi u redovitim intervalima, na primjer tjedno ili mjesečno. Provjere uključuju:
- Razine tekućine – motorno ulje, kočnice, kvačilo, servo upravljač i tekućine za automatski mjenjač (ako je relevantno)
- Perač vjetrobranskog stakla
- Akumulator – potražite znakove korozije
- Uvjerite se da sva svjetla rade, farovi, kočiona svjetla, pokazivači
- Pribor za prvu pomoć - je li mu istekao rok trajanja
- Svjetiljka
- Rezervni osigurači
- Trokuti upozorenja
- Rezervna guma
- Odjeća visoke vidljivosti
Dobro održavanje
Mnogo je lakše uočiti probleme na vozilu koje je dobro održavano, a to je osobito važno ako se vozilo dijeli s drugim vozačima. Održavanje vozila čistim i urednim omogućuje vozaču da uoči nove probleme kao što su curenje, istrošeni dijelovi i oštećenja.
Ne zaboravite pravilno pospremiti predmete unutar vozila kao što su oprema za hitne slučajeve, alati i osobni predmeti kako biste spriječili moguće ozljede.
Svaki put kada uđete u svoje vozilo, obiđite ga, počevši od suvozačeve i završivši na strani vozača. Ovo je još jedna prilika za uočavanje mehaničkih problema, ali još važnije potencijalnih opasnosti oko vozila.
Zapamtite, pregled vašeg vozila trebao bi biti dio vaše svakodnevne rutine. Nikada nemojte zanemariti važnost provjere jer bi to moglo spasiti vaš život i živote drugih.
Sadržaj nastao u suradnji s CVH.