Kupnja automobila nije uvijek jednostavan posao, pogotovo ako ste se odlučili auto kupiti od privatne osobe. Tada morate paziti na mnoge proceduralne sitnice, od provjere “papira” i samog stanja automobila. Zbog svega toga je jednostavnije i sigurnije “polovnjak” kupiti u nekoj od provjerenih autokuća koje prodaju rabljene automobile. Ali, kod njih su u pravilu cijene nešto više nego kod privatnih osoba.
1. Pronalazak automobila
Najbolje je automobil kupiti od poznate osobe, od nekoga kome vjerujete i znate kako je koristio automobil ili na preporuku poznate osobe. Ali, dakako, ne prodaje netko poznati uvijek automobil koji mi želimo... Stoga je potrebno pronaći dobar polovni automobil na tržištu. Daleko najbolja ponuda na našem tržištu rabljenih automobila jest na internetskom oglasniku Njuškalu na kojem se oglašavaju privatni kupci, ali i brojne autokuće, registrirani trgovci rabljenih automobila. Ali, oprez, u oglasnicima ima i mnogo preprodavača. Ne možemo reći da kod preprodavača ne možete naići na dobru priliku i automobil koji vrijedi kupiti, ali svakako morate biti oprezniji pri kupnji, bilo da se radi o provjeri dokumenata ili kilometraže. Dobru ponudu rabljenih automobila ima i zagrebački sajam automobila na Jakuševcu svake nedjelje.
2. Provjera dokumenata
Iz prometne dozvole može se saznati kupujete li automobil od vlasnika vozila, ali ne i koji je to vlasnik automobila po redu. Prije su u prometnoj dozvoli bili upisani po redu svi vlasnici vozila, ali to više nije slučaj. Stoga, ako osoba koja vam prodaje automobil tvrdi da je prvi vlasnik, tražite ga neki dokaz za to. Primjerice, servisnu knjižicu ili eventualno račun za kupnju novog automobila. Ako vam je nešto sumnjivo vezano uz vlasništvo pouzdane podatke možete provjeriti jedino u policiji.
3. Stanje kilometraže
Vraćanje prijeđene kilometraže je jedna od najčešćih prijevara kod rabljenih automobila. Prijeđeni broj kilometara možete provjeriti u svakoj stanici za tehnički pregled. Potrebna vam je prometna dozvola automobila, što znači da morate doći s vlasnikom ili korisnikom vozila, a potvrda stoji 26 kuna. Podaci su dostupni od 2006. godine, odnosno od tada se stanje kilometraže zapisuje za svaki automobil na redovnom tehničkom pregledu. Ali, treba uzeti u obzir kod novijih i skupljih automobila da ni taj podatak nekad nije vjerodostojan. Primjerice, ako vlasnik koji prelazi godišnje mnogo kilometara prije tehničkog pregleda obavi vraćanje kilometraže na tehničkom pregledu neće biti evidentirana stvarna kilometraža. Treba naglasiti da je vraćanje kilometraže u domeni kaznene odgovornosti.
4. Provjera tereta
Kako vam se ne bi dogodilo da kupite automobil koji je pod teretom, odnosno da je predmet ovrhe ili za njega nije otplaćen kredit ili leasing, svakako provjerite u državnoj financijskoj agenciji Fini. Možete to obaviti na internetskoj stranici Fine pretragom Upisnika založnih prava pokretnina, ali i putem sms poruke. Za oba načina provjere potreban vam je broj šasije automobila. Putem usluge Fina info šasija doznaje se da je auto čist od bilo kakvih tereta i zabilježbi slanjem sms poruke sa sadržajem “sas”, razmakom i brojem šasije automobila na broj telefona 818058. Povratno ćete dobiti brzo odgovor a to će vas stajati 12,5 kuna s PDV-om. Upišete li krivo broj šasije SMS poruka se ne naplaćuje.
5. Provjera automobila
Ako niste stručnjak za automobile, a velika većina vozača to nije, na pregled automobila povedite stručnjaka. Mehaničar, limar ili osoba koja se razumije u automobile vrlo će brzo uočiti nedostatke na vozilu. Prije svega je li možda automobil bio karamboliran, općenito stanje motora ili ovjesa, ali detaljniji pregled preporučljivo je napraviti u servisu. Nemojte se ustručavati tražiti provjeru automobila u servisu, a ako prodavatelj to odbija to može biti i razlog za sumnju da nešto krije. Neka vam ne bude žao platiti pregled vozila, pogotovo ako ste za automobil spremni dati ozbiljniju svotu novca.
6. Kupoprodaja automobila
Ako automobil kupujete od fizičke osobe, kad ste se s prodavateljem sporazumjeli o cijeni vozila, valja potpisati ugovor o kupoprodaji i ovjeriti ga kod javnog bilježnika. To će vas koštati oko 50 kuna. Ovjeriti ugovor može i ovlašteni komisionar (zbog praktičnosti i uštede vremena koristi se na sajmovima), ali to će vas stajati oko 100 kuna. Ako auto kupujete od autokuće, odnosno trgovca automobilima tj. pravne osobe kao kupoprodajni ugovor vrijedi i ovjereni račun koji mora sadržavati pečat i potpis ovlaštene osobe.
7. Plaćanje poreza
Iduća postaja jest porezna uprava gdje u roku od 15 dana morate platiti 5 % posebnog poreza na promet, a kao porezna osnovica uzima se cijena navedena u kupoprodajnom ugovoru ili računu. Ako je navedena nerealno mala cijena vozila, porezna uprava kao osnovicu uzima katalošku vrijednost vozila prema katalogu Centra za vozila Hrvatske. Ako je automobil bio registriran na pravnu osobu, tada kupac ne mora platiti porez na promet automobila jer je već plaćen drugi porez na automobil, u ovom slučaju PDV.
8. Prijenos vlasništva
Vozilo registrira policijska uprava prema mjestu prebivališta (fizička osoba), odnosno sjedištu (pravna osoba) novog vlasnika. S kupoprodajnim ugovorom ili ovjerenim računom, knjižicom vozila (za vozila registrirana do 1. srpnja 2013.), prometnom dozvolom, osobnom iskaznicom i dokazom o plaćenom porezu od 5% (ako je potrebno) dolazite u MUP. Također, trebate predočiti dokaz o plaćenim drugim propisanim davanjima (obvezno osiguranje, godišnja naknada za ceste, posebna naknada za okoliš)... Ako ste kupili vozilo kojem vrijedi registracija to sve već imate, a ako auto nije bio registriran to morate sami obaviti. Troškovi ovise o vrsti motora, a primjerice, za prosječnog benzinca plaća se: tehnički pregled 268,65 kuna, naknada za ceste 374,10 kn, posebna naknada za okoliš 52,50 kn i administrativne usluge 243 kn.U slučaju promjene vlasništva vozila na istom registarskom području, bivši vlasnik, ako to želi, može novom vlasniku s vozilom ustupiti i registarske pločice, s time da to navede u kupoprodajnom ugovoru. Troškovi na koje morate računati u policiji su 35 kuna za obrazac prometne dozvole i 35 kuna u državnim biljezima.
najbolje auto kupiti u njemackoj,domaci autosaloni su preskupi.