Oni su generacija koja možda ne zna tko je bio Steve Jobs, neki čak još ne znaju zavezati ni vezice na tenisicama, no prosječni šestogodišnjaci znaju više o digitalnoj tehnologiji nego prosječni 45-godišnjaci. Pokazalo je to godišnje istraživanje britanskog Ofcoma u kojem se navodi kako se današnja djeca nikad nisu susrela s problemima analognog spajanja na internet i sličnim problemima “mračne prošlosti”, no pametnim telefonima i tabletima služe se i prije no što nauče govoriti.
– Ta djeca mijenjaju način komunikacije. Odrastaju u digitalnom dobu i razvijaju se potpuno drukčije nego što su se razvijali odrasli, pa čak i oni koji su danas u dobi između 16 i 24 godine koji se smatraju pionirima te moderne generacije – kazala je Jane Rumble, jedna od voditeljica istraživanja.
Posebno je zanimljiv podatak da je čak 84 posto ispitanih u dobi od 12 do 15 godina izjavilo kako bi bez moderne tehnologije bili izgubljeni. Najveća promjena ipak se odnosi na podatke o telefoniranju i komuniciranju putem telefona. Dok su prije dvadeset godina mladi gotovo imali “monopol” na korištenje kućnih telefona za razgovore s prijateljima, djevojkama i mladićima, samo tri posto današnjih tinejdžera telefonom se koristi za razgovore. Većina ih komunicira putem SMS-ova, šaljući fotografije i videomaterijal. To pomalo zabrinjava, a autori istraživanja zaključili su da najmlađe generacije “gube glas”.
>>Djeca ignoriraju dobna ograničenja, a čak 43 posto dopisuje se s nepoznatima