ELON MUSK

Okončao instalaciju najveće litij-ionske baterije na svijetu

Foto: Reuters/PIXSELL
Elon Musk
Foto: SHANNON STAPLETON/REUTERS/PIXSELL
Elon Musk
Foto: DANNY MOLOSHOK/REUTERS/PIXSELL
Elon Musk
23.11.2017.
u 15:55
Baterija za pohranu energije jačine 100 megavata (MW) u Južnoj Australiji trebala bi funkcionirati kao zaštitni mehanizam za državnu elektroenergetsku mrežu u slučajevima nestašice energije
Pogledaj originalni članak

Američka tehnološka kompanija Tesla okončala je instalaciju najveće litij-ionske baterije na svijetu i idućih dana planira je uključiti, izvijestili su u četvrtak britanski mediji.

Baterija za pohranu energije jačine 100 megavata (MW) u Južnoj Australiji trebala bi funkcionirati kao zaštitni mehanizam za državnu elektroenergetsku mrežu u slučajevima nestašice energije.

Njezin će kapacitet jamčiti opskrbu 30 tisuća kućanstava u trajanju od sat vremena. Energiju će proizvoditi park vjetroelektrana francuske kompanije za obnovljivu energiju Neoen.

Izvršni direktor Tesle Elon Musk kazao je da neće naplatiti instalaciju baterije ako radovi ne budu dovršeni 100 dana od potpisivanja ugovora.

Čini se da će Tesla uspjeti obaviti posao u zadanom roku, odnosno do 1. prosinca.

Musk je ponudu za instalaciju baterije iznio na Twitteru nakon što je Južna Australija u veljači pretrpjela niz nestašica struje uslijed preopterećenja. Na njih se u rujnu nadovezala oluja koja je uništila dalekovode i drugu ključnu infrastrukturu pa je 1,7 milijuna građana širom zemlje ostalo bez struje.

Do nestašica dolazi kada potražnja nadmaši opskrbu, a australski energetski regulator u tom slučaju nalaže energetskim kompanijama da obustave isporuku struje kućanstvima radi zaštite elektroenergetske mreže.

Država će u cijelosti upravljati kapacitetom baterije kako bi se izbjegle nestašice struje zbog preopterećenja sustava.

Projekt je dio šireg plana usmjerenog na osiguranje isporuke energije u državi koja uvelike ovisi o obnovljivoj energiji.

Iako još mora proći fazu inicijalnog testiranja, baterijsko polje "pružat će uslugu sigurnosti u sustavu" odmah po uključenju, napominje BBC.

"Najveća litij-ionska baterija na svijetu bit će važan dio našeg diverzificiranog energetskog sektora i njome šaljemo jasnu poruku da će Južna Australija zahvaljujući baterijskom skladištenju energije biti predvodnik u području obnovljive energije", kazao je premijer te savezne države Jay Weatherill.

>> VIDEO Ovo su mjesta koja baš nitko ne smije vidjeti na Google mapama

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BU
BubyZG
15:13 26.11.2017.

Nakon destak godina, kada dođe vrijeme za zamjenom baterije, istu će zbrinuti dragi Bog i neće biti nikakvog zagađenja ? Ili će je možda spaliti na Jakuševcu ?? Ajmo, "Zeleni", javite se !!!