Mark Zuckerberg ovaj je tjedan zaintrigirao javnosti objavivši fotografiju na kojoj se vidi njegov laptop s ljepljivom vrpcom preko kamere. To je protumačeno kao strah od hakera koji trojanskim virusima mogu na daljinu dobiti pristup tuđim uređajima.
Graham Cluley, stručnjak za internetsku sigurnost, rekao je za New York Times da je ovaj potez pametan jer je Zuckerberg vrijedna meta za hakere.
- Uz obavještajne agencije i obične online kriminalce koji su možda zainteresirani za njegove milijarde, nesumnjivo postoji puno nestašnih hakera kojima bi bilo zabavno špijunirati tako važnu osobu - komentirao je Cluley.
Lysa Myers iz sigurnosne tvrtke ESET kaže da je prekrivanje kamere vrlo česta sigurnosna mjera te da većina laptopa na sigurnosnim konferencijama ima prekrivene kamere. Na kraju krajeva, Zuckerberg ima dobar razlog za strah od hakera jer su mu nedavno uzurpirali profile na Twitteru i LinkedInu.
Međutim, i "obični" korisnici interneta mogli bi razmotriti ovu jednostavnu sigurnosnu mjeru jer se i bez ogromnog bogatstva mogu naći na meti hakera zbog motiva kao što su iznuda ili voajerizam. Dobar i dosta jeziv primjer za to je zloćudna aplikacija Adult Player, koja se predstavljala kao pornografska aplikacija, ali je zapravo fotografirala korisnike prednjom kamerom, zaključala dotični uređaj i tražila 500 dolara. U takvim slučajevima preljepljivanje kamere može biti korisno, ali upitno je koliko ista metoda funkcionira za mikrofon. Zapravo, neki testovi pokazali su da se glasnoća snimljenog materijala značajno ne smanjuje čak ni s više od jednog sloja trake.
Niste li prije dva dana pisali da je paranoičan, jer je prelijepio kameru? Pa kad su vas svi spljuvali, sada ipak ima doar razlog za preljepljivanje....