Božidar Ševo izumitelj je nagrađivane navigacijske aplikacije BackWay za iPhone koja pomaže pri kretanju okolinom te spremanju zanimljivih i najdražih lokacija. Ovaj uspješni student PMF-a projekt je razvio nakon jednoipolgodišnjeg rada na razvoju aplikacija, a pritom mu, svjedoči Poslovnom dnevniku, nimalo nije pomogla akademska zajednica ''prepuna uhljebljenih lijenčina koje žive izvan realnog svijeta''.
– Dodati lokaciju vrlo je lako, samo snimite fotografiju, dodate neki opis i to je to. Želite li se vratiti do određenog mjesta, BackWay će vam pokazati smjer i udaljenost u jednostavnom korisničkom sučelju. BackWay vam pomaže vratiti se pravim putem, čak i offline – opisuje korištenje svog izuma mladi Ševo koji objašnjava da je BackWay bio prijavljen u sklopu eStudentova natjecanja AppStartContest (ASC) pa je sama izrada trajala oko tri mjeseca. U projekt je uložio svoj novac, no napominje da svota nije bila pozamašna.
– Najviše vremena otišlo je na testiranje aplikacije, tj. hodanje uokolo s iPhoneom i testiranje pokazuje li aplikacija prave upute ili ne. Za razvoj nije bilo potrebno nekih specijalnih financijskih sredstava osim vlastitog vremena – prepričava izumitelj kojemu je u osmišljavanju pomogla sestrična i studentica dizajna Alma Šavar.
Iako je prepun riječi hvale za hrvatsku startup-scenu, u administraciji i akademskoj zajednici uvidio je niz nepravilnosti i mana.
– Što se tiče mladih koji bi trebali biti nositelji inovativnosti i kreativnog mišljenja, glavni je problem akademska zajednica koja je prepuna uhljebljenih lijenčina koji žive izvan realnog svijeta i nisu nimalo povezani sa stvarnim procesima u svijetu tako da imamo fakultete i studente koji su puni ''znanja'' koja naprosto ničemu ne koriste. Smiješno je da prirodoslovni, tehnički, medicinski fakulteti, instituti i slično nisu sami profitabilni, smiješno je da naši znanstvenici, tzv. stručnjaci na fakultetima većinu vremena provode štampajući prosječne radove. To se neće promijeniti sve dok sveučilišta imaju ovoliku autonomiju i dok glavešine na njima o svemu odlučuju. Njima je ipak u interesu ostati na tim položajima i sabotirati bilo kakve promjene i inovacije jer znaju da bi to dovelo do njihove smjene – objasnio je Ševo te poručio mladim istomišljenicima da vrijeme ne gube u kafićima, već da se posvete inovaciji i hobijima.
Više pročitajte ovdje.
Ne razumijem što lik zapravo hoće, da mu netko iz države ili obrazovnog sustava pomaže? Napisao je aplikaciju, ako bude uspješna ima prilike zaraditi hrpu novaca, i osim toga ne vidim kakva bi mu druga pomoć trebala. Kao da je Billu Gatesu netko iz države ili faksa pomagao kad je osnivao Microsoft. Već i ako ti nitko iz države aktivno ne smeta dok pokušavaš nešto napraviti je velika stvar, i to je zapravo idealno stanje kojemu treba težiti.