ISTRAŽILI SMO Koja plovila možete kupiti za manje od 100.000 kuna

More nije samo za bogate

Foto: import
More nije samo za bogate
10.04.2006.
u 13:21
Pogledaj originalni članak

Splitski Croatia Boat Show završio je u nedjelju, nagledali smo se raskošnih jahti čija cijena dostiže desetke milijuna kuna. No, istražili smo koje si plovilo možete priuštiti za iznos do 100.000 kuna.

To su hrvatska plovila, što pojeftinjuje kupnju, jer su trošarine za domaća plovila zanemarivih 50 kuna.
Mnoga su od njih već godinama na tržištu, primjerice Galeb, koji danas proizvodi Arausa iz Vodica, ili pak Primorka. Gumenjaci Maestral nastavljaju 45-godišnju tradiciju tvornice Ris, a riječka Kvarnerplastika nastavlja proizvodni program nekadašnje Kvarnerplastike iz Labina. Značajno je mjesto na tržištu zauzela Bimex nautika iz Zagreba, čiji cijeli program spada u kategoriju do 100.000 kuna.

Novi su brodograditelj iz Kaštelira, koji se prvim plovilom predstavio u Splitu, škverić Kuštera iz Zadra....
Cijene su plovila bez motora, jer mali brodograditelji ne proizvode i njih nego samo daju preporučenu snagu, a većini su namijenjeni izvanbrodski motori, kojih je na tržištu mnogo.

Osim u nekim plovilima Orca nautike i Refula, u većini ih ne možete noćiti, već samo odložiti stvari, jer uglavnom i služe za ribolov ili dnevne plovidbe.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr