Oprez!

Stalno vam se pali znak za problem s gumama? Evo što je vjerojatni razlog

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Zagreb: Pregled vozila prije kretanja na ljetovanje
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zamjena ljetnih guma zimskima koje su obavezne na vozilima od 15. studenog do 15. travnja
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zamjena ljetnih guma zimskima koje su obavezne na vozilima od 15. studenog do 15. travnja
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zamjena ljetnih guma zimskima koje su obavezne na vozilima od 15. studenog do 15. travnja
17.12.2023.
u 10:12
Kontrolirate li tlak u podne, na temperaturi od oko 10°C, i namjestite ga na 2 bara, sljedeće jutro on će biti oko 1,8 bara. Niske temperature snizit će tlak u gumama pa ga zato u hladnijim mjesecima valja češće kontrolirati
Pogledaj originalni članak

Onaj visoki iz susjedne zgrade, možda? Uvijek me čudno gleda… Ne, sigurno susjeda iz kuće preko puta. Ta misli da posjeduje i ulicu pred kućom. Uvijek nešto mrmlja sebi u bradu kad joj se parkiram uz ogradu. Mora biti da mi se ona zaigrala s gumama! Ili je našla nekoga da to odradi za nju… Slične vam se misli motaju po glavi dok na instrumentnoj ploči svog automobila gledate upaljen znak za problem s gumom? Opet! Već drugi, treći put u zadnjih mjesec dana… Ne krećite u osvetnički pohod protiv susjeda. Ne ispuštaju vam oni gume. Tlak u gumama snizile su niske temperature zraka. Na taj problem nisu imune ni zimske gume pa u hladnijim mjesecima valja ćešće kontrolirati tlak u gumama čak i ako ste na vrijeme ljetne gume zamijenili zimskima, koje su konstrukcijom i mješavinom od koje se proizvode bolje prilagođene niskim temperaturama pa bolje prianjaju na mokrim i skliskim kolnicima.

VEZANI ČLANCI:

Osim što ste vozilo opremili zimskim gumama, morate se pobrinuti i da gume budu pravilno napumpane. Optimalan tlak u gumama vašeg automobila obično preporučuje proizvođač, a informacije o preporučenom tlaku u gumama najčešće ćete pronaći na naljepnici zalijepljenoj na okvir vozačevih vrata. Svaki proizvođač vozila ima preporučenu gumu i preporučeni tlak za tu gumu na temelju težine i karakteristika vozila. Budući da se radi o tlaku izmjerenom na hladnim gumama, važno je pumpati gume ili provjeravati tlak u gumama kada su gume hladne, dakle prije vožnje. Tlak u gumama će se, naime, mijenjati uslijed promjena atmosferskog tlaka, temperature ili temperature guma tijekom vožnje - upozoravaju iz Suzuki Antares Centra u Zagrebu.

Treba li zimi gume pumpati drukčije nego u toplijim mjesecima? U principu, ne. Nema razlike u preporučenom tlaku za ljeto ili zimu. Gume tijekom cijele godine treba držati na onim vrijednostima koje preporučuje proizvođač automobila. No, zimi će se za to trebati malo više potruditi jer tlak u gumama ovisi i o temperaturi okoline, pa možda nije loše posegnuti i za pokojim trikom.

- U zimskim mjesecima promjene temperature tijekom dana dosta su izraženije nego ljeti pa je važno znati da će se i tlak u gumama prilično razlikovati u hladnim noćnim ili jutarnjim satima u odnosu na topliji dio dana. Tako će se za svakih 8°C razlike temperature tlak promijeniti za 0,1 bar. Zamislimo da vaš automobil ima preporučeni tlak od 2 bara. Ako je guma napumpana na preporučeni tlak u garaži, na temperaturi od približno 20°C, onda će na temperaturi od -5°C tlak u ovoj gumi pasti ispod 1,7 bara - navode u Suzuki Antares Centru te nastavljaju: 'Ako kontrolirate tlak u gumama na benzinskoj postaji, u podne, na temperaturi od približno 10°C i namjestite tlak u gumama na preporučena 2 bara, sljedeće jutro, na temperaturi od -5°C tlak u vašoj gumi će biti oko 1,8 bara.'

Kada gume imaju pravilan tlak zraka, težina vozila će biti ravnomjerno raspoređena po cijelom gaznom sloju gume, osiguravajući tako stabilnost gume i samog automobila. Ako je guma nedovoljno ili previše napuhana, ona nije stabilna, a zaustavljanje, skretanje i upravljanje loše utječu na životni vijek gume. Tijekom zime, uslijed velikih razlika temperature, velika je mogućnost da tlak u gumama bude manji od preporučenog. Nedovoljno napumpana guma nije stabilna, a kao posljedice preniskog tlaka u gumama osjetiti ćete dulji put kočenja, lošije upravljanje automobilom, proklizavanje, zanošenje u zavojima, lošije prianjanje, povećanu potrošnju goriva i brže trošenje gume. Zimi stoga tlak u gumama treba provjeravati češće nego ljeti - prije dužeg putovanja svakako, a inače je preporuka jednom tjedno. S obzirom da se na hladnoći i zrak u gumama ‘skupi’ poput zimogroznog vozača, pomoći si možete tako da povećate tlak za 0,1-0,2 bara kada se tijekom duljeg vremena očekuju niske temperature, posebno ako automobil najviše koristite u jutarnjim i večernjim satima, kad je najhladnije. Za toliko se, naime, snizi tlak u gumama na nula Celzijevih stupnjeva. Tako ćete prevenirati probleme zbog pada tlaka u gumama prije jutarnjeg polaska na posao. Samo ne zaboravite smanjiti tlak na razinu koju preporučuje proizvođač vozila nakon što temperature ponovno porastu, upozoravaju iz Suzuki Antares Centra.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

ZA
zagabria3
11:33 17.12.2023.

Ako vam se pali lampica za gume vjerojatno vam ne radi klima, da budem u stilu ovog članka

AN
antikomunist1
18:46 17.12.2023.

Niti ne znam koja je to lampica za gume. Kod mene postoji samo lampica koja upozorava na neispravan tlak u gumama.

DU
Deleted user
18:14 17.12.2023.

Meni ni auto ne pali, a kamoli lampica za gume...