JAPAN

Nedostaje radnika pa skrb za umirovljenike preuzeli roboti

Foto: Reutars/PIXSELL
Nedostaje radnika pa skrb za umirovljenike preuzeli roboti
Autori Hina, Dino Brumec
06.08.2019.
u 19:24
Jedan od glavnih razloga vodeće uloge Japana u naprednoj robotici u zdravstvu je loša demografska slika te države. Japanaca je sve manje i danas su najstarije društvo na svijetu – već je više od četvrtine stanovništva starije od 65 godina, a roboti su u toj zemlji dio popularne kulture
Pogledaj originalni članak

Zapadna društva sve su starija i imaju sve manje mladih radnika pa im prijeti nestašica onih koji će raditi u skrbi za starije osobe, no Japan je rješenje pronašao u – robotima.

U mnogim zapadnim društvima postalo je uobičajeno da se za građane treće dobi brinu njihova ne više toliko mlada djeca ili stariji zaposlenici.

Mladih radnika je sve manje, a rijetki žele raditi taj težak i slabo plaćen posao.

Japan je tom problemu doskočio uz pomoć robota. U Minami Tsukubi, domu za starije i nemoćne u blizini Tokija, njegovateljica Asami Konishi na kukovima nosi robotsku spravu koja joj olakšava rad.

– Pomaže mi kad trebam podići težeg muškog pacijenta – otkriva ta 34-godišnjakinja.

U tokijskom domu Shintomi stariji se rekreiraju uz Peppera, oko metar visokog humanoidnog robota velikih očiju koji predvodi zajedničko pjevanje. Telekomunikacijski i financijski div SoftBank prodao je oko 16 tisuća primjeraka tog robota, većinom u Japanu. Pepper komunicira s ljudima, odgovara na jednostavna pitanja poput „gdje je zahod?“, a zna se i okušati kao prodavač. Trenutačno ih u SAD-u radi nekoliko stotina, nudeći proizvode poput piva.

Jedan od glavnih razloga vodeće uloga Japana u naprednoj robotici u zdravstvu je loša demografska slika te države. Japanaca je sve manje i danas su najstarije društvo na svijetu – već je gotovo četvrtina stanovništva starija od 65 godina, a do 2050. se očekuje da će taj postotak biti veći od 40 posto. Već danas se ondje stariji brinu za starije.

Roboti su dugo i dio japanske popularne kulture. Amerikanci ih ne prihvaćaju tako brzo. Stručnjaci smatraju da je to dijelom zbog nerealističnih očekivanja i straha. U isto vrijeme, SAD, kao i druge razvijene ekonomije poput Njemačke ili Južne Koreje, gube udio mlađih radnika, onih koji su najsposobniji brinuti se za starije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.