VIRTUALNA STVARNOST

Oculus - platforma budućnosti

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Oculus - platforma budućnosti
31.03.2014.
u 11:00
Nakon kupnje WhatsAppa, nova tvrtka u vlasništvu Facebooka
Pogledaj originalni članak

Oculus VR tvrtka je o kojoj se prošloga tjedna najviše raspravljalo u tehnozajednici. Naime, Facebookova objava da u svoj portfelj želi dodati upravo Oculus, i to za dvije milijarde dolara, bila je dovoljna da pokrene lavinu analiza. Počevši od toga što će Facebooku Oculus, mlada tvrtka specijalizirana za virtualnu stvarnosti koja u svom portfelju ima kacigu za igranje igara u virtualnom 3D okruženju.

Zaključak je da Facebook, koji je ovaj tjedan dobio i milijarditog korisnika na mobilnim uređajima, ne promišlja samo kratkoročno nego ima i dugoročnu strategiju ili barem viziju. Potvrdio je to i Mark Zuckerberg, prvi čovjek Facebooka: kupnja Oculusa dugoročna je oklada na virtualnu stvarnost kao platformu budućeg tehnološkog razvoja. Dakle, u Facebooku računaju da virtualna stvarnost ima velik potencijal postati sljedećom velikom društvenom platformom. Povijest sugerira da nove platforme dolaze, a onaj tko ih prvi otkrije i definira neće biti samo pokretač industrije nego će imati stratešku prednost i svakako onu financijsku.

Plan je da se za početak usmjere na gejmersku industriju i iskustva koja kaciga može polučiti u tom svijetu ne bi li bili spremni za ostala iskustva. Ipak, upozoravaju mnogi, transformacija Oculus Rifta, virtualne kacige u napravu koja će povezivati ljude, nevjerojatan je tehnološki izazov. I ako se to ostvari, kažu, i dalje ostaje rizik hoće li to ljudi prihvatiti.

Kada smo kupovali Instagram, kaže Zuckerberg, imao je 20 milijuna korisnika, planirali smo dostići broj od 100 milijuna, a trenutačno Instagram ima 200 milijuna aktivnih korisnika. Nedavno je Facebook kupio servis za dopisivanje WhatsApp za 19 milijardi dolara, od čega su 4 milijarde u gotovini, a ostatak u raznim vrstama dionica. Unatoč tome radi se o kupnji desetljeća u tehnološkom sektoru. Za Oculus pak nude 400 milijuna dolara u gotovini i 23,1 milijun dionica vrijednih 1,6 milijardi dolara uz dodatnih 300 milijuna u gotovini i dionicama uz uvjet ostvarenja zadanih ciljeva.Oculus VR je uz pomoć Kickstartera namaknuo dvije i pol milijarde dolara za svoj početni razvoj.

Kada se radi o financiranju, ovoga tjedna King, proizvođač prošle godine najskidanije besplatne aplikacije Candy Crash Sage, odradio je svoju javnu ponudu dionica. Ova irska tvrtka procijenjena je na 7 milijardi dolara. Prikupili su 500 milijuna dolara na burzi, a prodali su 22,2 milijuna dionica po cijeni od 22,5 dolara.

>> Autor Minecrafta odustao od Oculusa: 'Facebook je jeziv'

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.