USUSRET BLACK FRIDAYU

Nevjerojatno je na što sve ljudi nasjedaju, ovo su najveće prevare, najpopularnije su one 'romantične'

Foto: Borna Filic/PIXSELL
Kupnja putem interneta za vrijeme Crnog petka
Foto: BENOIT TESSIER/REUTERS
Black Friday signage is seen at a Target store ahead of Black Friday in Washington
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Velika nestašica PlayStation 5 konzola
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Želimo li putovati bit će nam potrebna COVID putovnica
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zagreb: Milijuni korisnika Windowsa diljem svijeta danas su iskusili pogrešku Blue Screen of Death
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Facebook slavi svoj 20. ro?endan
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Tata ovo je moj novi broj mobitela...
Foto: BENOIT TESSIER/REUTERS
A Black Friday sales advertisement is displayed in the window of a store in the Georgetown neighborhood of Washington
28.11.2024.
u 11:00
Jedna od najumreženijih i najpoznatijih internetskih prijevara uključila je više od čak 800.000 potrošača u Europi, a šteta se procjenjuje na najmanje 14.7 milijuna eura
Pogledaj originalni članak

Ususret Black Fridayju, danu rezerviranim u godini za posebne popuste, opreza nikad dosta. Naime, broj internetskih prijevara povećao se samo lani u Hrvatskoj za 10 posto, u odnosu na 2022. godinu, a prevaranti su sve kreativniji u svojim tehnikama i metodama. Uglavnom se ''pada'' na romantičnim prijevarama, u kojima lažni vojnici, liječnici i prinčevi traže određene iznose, a čest je oblik i prodaja namještaja ili skupocjene robe koja ne postoji.
 
Jedna od najumreženijih i najpoznatijih internetskih prijevara uključila je više od čak 800.000 potrošača u Europi, a šteta se procjenjuje na najmanje 14.7 milijuna eura. Naime, još je 2015. grupa operativaca iz Kine napravila više od čak 76.000 lažnih stranica na kojima su se nudili dizajnerski proizvodi poput Diora, Nikea, Lacostea, Versacea i Prade po sniženim cijenama. Njihove stranice dobro su bile dizajnirane, a nudile su i prijevode na njemački, talijanski, francuski i španjolski jezik.
 
Poznati slučaj prevare dogodio se i kada je tijekom pandemije bio u prodaju pušten Playstation 5. S obzirom na to da ih nije bilo u dovoljnim količinama, a onih kojih je bilo su planuli doslovce u sekundi, prevaranti su iskoristili tu situaciju i odlučili se okoristiti. Tisuće kupaca tako je platilo između 300 i 4000 eura za konzole koje nikada nisu stigle, a uz to su im i kartice morale biti blokirane.
 
Jedan od modernijih načina prevare je korištenje QR koda. Naime, prevaranti te kodove postavljaju po trgovačkim centrima i nude ''dodatne popuste'' kupcima.
 
Što se tiče slučajeva u Hrvatskoj, jedna je 73-godišnjakinja s bjelovarskog područja ostala bez čak 68.000 eura jer je vjerovala da razgovara s liječnikom koji se nalazi na ratnom području i želi s njom sklopiti brak. Žena je taj iznos potrošila na avionske karte, pratnje do zračne luke, prtljagu i razne druge razloge, a sve je trajalo oko godinu dana. Na koncu je žena shvatila što se dogodilo i sve prijavila policiji.
 
Slično se dogodilo i jednoj Osječanki koja je u romantičnoj prevari ostala bez 60.000 eura, dok je pak jedna Vukovarka sredinom listopada prijavila kako je ostala bez 19.000 eura jer je vjerovala da razgovara s brokerom koji joj je obećao brzu i veliku zaradu kriptovalutama.
 
Inače, značajan porast internetskih prijevara je zabilježen u 2023. godini. Kako navodi policija, samo je u Osječko-baranjskoj županiji šteta premašila 766.000 eura, dok se na razini cijele Hrvatske procjenjuje da je ukupna šteta mogla biti višestruko veća od prethodne godine.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.