Iako je protekla zima bila vrlo blaga, sa samo nekoliko snježnih tjedana, vaš je automobil tijekom hladnijeg dijela godine bio izložen hladnoći, soli kojom se posipaju prometnice i raznim nečistoćama. Stoga, vrijeme je za veliko proljetno čišćenje i provjeru stanja vozila. Prije svega, automobil bi trebalo detaljno pregledati i očistiti. Zima uvijek ostavi traga, pa pregledajte lak na autu. Kamenčići, kojih je na cestama zimi mnogo, mogu napraviti veliku štetu laku, čak i prodrijeti u limariju pa je to važno na vrijeme vidjeti i sanirati. Automobil dobro i detaljno operite. Isperite s karoserije i podvozja tragove soli kako ona ne bi otvorila put hrđi. To možete obaviti i sami u samoposlužnim autopraonicama koje imaju čistače s visokim pritiskom vode. Za nekoliko desetaka kuna možete isprati svu prljavštinu, samo pripremite kovanice.
Ali, i tu treba paziti, jer preveliki pritisak vode može oštetiti automobil. Najviše pazite pri čišćenju plastike i guma te na one dijelove laka na kojima već postoje neka oštećenja. Prejakim mlazom može se s manjeg oštećenja potpuno odstraniti lak. Zbog toga ne bi trebalo približavati mlaz na manje od 20 centimetara od automobila. Pregledajte i je li vam sva potrebna oprema na broju i u kakvom je stanju. Nepotrebno, primjerice lance za snijeg, izvadite iz auta i spremite za drugu zimu. Pregledajte žmigavce, svjetla, razinu ulja u motoru i po potrebi ga nadolijte.
Vrijeme je, naravno, da i kod vulkanizera dogovorite zamjenu zimskih guma ljetnima. To se preporučuje napraviti kad temperatura zraka nekoliko dana zaredom bude iznad sedam Celzijevih stupnjeva.
Za one stvari koje ne možete sami, posjetite servis. Primjerice, ne preporučuje se da sami perete motor, pogotovo vodom. Mnogi ovlašteni servisi nude povoljne, pa čak i besplatne proljetne preglede vozila.
>> Tek četvrtina ispitanika brine se o automobilu kako bi trebalo