Festival je dio projekta „STEM akademija“ sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projekt provodi Hrvatski ured za kreativnost i inovacije (HUKI) u suradnji s Institutom za razvoj obrazovanja, Visokim učilištem Algebra i Rudarsko-geološko-naftnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.
Na Visokom učilištu Algebra, u sklopu STEM festivala, održao se panel na temu "Sadašnjost i budućnost STEM-a u obrazovanju" čiji su sudionici bili Hrvoje Balen, suosnivač i predsjednik uprave Visokog učilišta Algebra; Ana Skledar Matijević, voditeljica projekata u visokom obrazovanju iz Instituta za razvoj obrazovanja; i Borivoje Pašić, prodekan za nastavu s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu.
Današnjim panelom, potaknula su se brojna pitanja vezana uz važnost i razvoj STEM područja u formalnom i neformalnom obrazovanju u Hrvatskoj. Svi su se panelisti složili da se predmeti koji pripadaju STEM području često percipiraju kao komplicirani i zahtjevni te da mladi od njih nerijetko zaziru, pri čemu je zadatak svih obrazovnih dionika prilagoditi se školskim uzrastima, povezati STEM područje sa svakodnevnim životom te ga učiniti dostupnijim.
Iako se s današnjim danom obilježilo službeno otvaranje festivala, koje je bilo zatvorenog tipa, vrata Visokog učilišta Algebre sutra će, 21. listopada 2022., biti otvorena za sve posjetitelje festivala s početkom u 10 sati, kada kreće prvo predavanje pod nazivom "Znanost tajnih šifri i pisama".
Na festivalu se očekuju brojni predavači i izlagači koji će kroz interaktivne radionice, demonstracije i pokuse na edukativan i zabavan način približiti, sudionicima i posjetiteljima festivala, novitete i zanimljivosti iz STEM područja – od izrade robota i kemijskih pokusa do kriptografije i svemira.
Cijeli program festivala moguće je pogledati ovdje.
Prijave za dolazak na STEM festival nisu potrebne, osim za predavanja, a prijava za predavanje ispunjava se za individulano sudjelovanje, ili za grupno sudjelovanje.
Festival je u potpunosti besplatan te je primarno namijenjen djeci i mladima od 13 do 19 godina, no svi koje zanima STEM područje, dobro su došli!