- Prisluškuju nas u nekoj mjeri, ali to ne znači da se svi razgovori ili ono što govorimo snima i negdje šalje. Razne aplikacije, uglavnom iz marketinških razloga traže i pristup mikrofonu, pa tako mogu osluškivati što se događa - kazao je Rakar, IT stručnjak, pa plastično objasnio: - Imate aplikaciju Shazam koja prepoznaje na mobitelu pjesme, pa tako telefon može prepoznati i kad vi govorite riječi poput H&M, Zara, BMW, Volvo ili slično. Ako izgovorimo te ključne riječi koje su na praćenju, može ih se prepoznati - kaže.
Napominje kako je u našoj zemlji bio korišten invazivni softver Pegasus, koji se može instalirati na telefon bez da vlasnik mobitela to zna, pa nadalje isti softver može raditi kopije svega što je na mobitelu i slati ih dalje.
- Nije svejedno jeste li premijer, ministar, ili ste intertestna meta, zbog obavještajnih, poslovnih i drugih razloga - dodaje Rakar za N1.
Video: Hrvati strahuju da neće moći platiti račune i kupiti hranu
Žalosno je da te službe ništa ne poduzimaju protiv tolikog kriminala koje aktivni političari rade. Krađe, korupcija, sukobi interesa i razno-razne kriminalne radnje bi trebale biti pod nadzorom dan i noć. Sve svjetske agencije su izvijestile da je u Hrvatskoj ukradeno više od 1000 milijardi eura.