Zamagljivanje stakla

Redovito čišćenje i održavanje za dobru vidljivost

Foto: Goran Jakuš/Pixsell
Redovito čišćenje i održavanje za dobru vidljivost
31.01.2016.
u 17:00
Ako vam se stakla stalno magle, morate ukloniti izvore vlage jer ponekad voda prodire i skuplja se u kabini ili prtljažniku
Pogledaj originalni članak

Zamagljivanje stakala česti je problem u automobilima, pogotovo u hladnijem dijelu godine. Događa se zbog kondenzacije vlage iz zraka, a do nje dolazi zbog hlađenja zraka ili prilikom povećanja vlage u već ohlađenom zraku. Zbog toga je potrebno izbaciti višak vlage iz automobila ili zagrijati kabinu automobila kako bi topliji zrak mogao prihvatiti veću količinu vlage.

Ako u automobilu sve ‘štima’, magljenje se efikasno rješava strujanjem zraka ili radom klima-uređaja tako da se puhanje usmjeri prema staklu. Dakako, najbitnije je odmagliti vjetrobransko staklo, a zrak mora cirkulirati izvana, a ne iznutra u kabini.

Ali, da bi sve bilo ispravno i da bi sustav prozračivanja dobro radio pa time i odmagljivao staklo, potrebno je redovito mijenjati filtere zraka kabine i klima-uređaja. Jedan od najčešćih razloga pretjeranog magljenja stakla jest upravo neispravnost filtera. Kad su stari, začepljeni i mokri unutar kabine se skuplja vlaga, a posljedica toga je magljenje stakala.

Pomaže i otvaranje prozora

U odmagljivanju može, uz uključivanje ventilacije i klima-uređaja, pomoći i otvaranje prozora.

Također, vrlo je važno redovito čistiti stakla iznutra jer prljavo je staklo podložnije magljenju. Pomoći može nakon pranja i nanošenje sredstva protiv magljenja, a efikasne su i posebne krpe i maramice koje se mogu kupiti u prodavaonicama. Za prvu ruku će pomoći premazivanje stakla medicinskim alkoholom.

Negdje se skuplja voda

Ali, sve je to uzaludno ako se negdje u automobilu stvara kondenzat. Stoga, primjerice, prije ulaska u vozilo otresite snijeg s cipela i odjeće. Očistite sve zapuštene otvore za odvod vode, kako ona ne bi dolazila u ventilacijski sustav te provjerite skuplja li se negdje u ventilacijskom sustavu voda.

Provjerite prodire li voda u kabinu kroz gumu oko vrata. Ako nije ništa od toga, potražite druge mogućnosti ulaska vode u putnički prostor ili prtljažnik. Provjerite curi li možda rashladna tekućina iz grijača kabine, što nije loše samo zbog isparavanja vlage u putničkoj kabini već se radi o antifrizu koji se lijepi za stakla i čini ih prljavijima te znatno podložnijima magljenju.

 

>> Lanci za snijeg od 110, par 'čarapa' od 320 kuna

>> Ove stvari svakako imajte u automobilu tijekom zimskih mjeseci

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.