Britanska vlada mora intervenirati i zaustaviti automatizaciju koja povećava nejednakost plaća, upozorio je Institut za istraživanja državne politike (IPPR).
Roboti neće nužno biti štetni za ekonomiju, ističu u IPPR-u, pojašnjavajući kako bi zahvaljujući automatizaciji produktivnost u Velikoj Britaniji do 2030. godine mogla rasti za 0,8 do 1,4 posto godišnje a BDP za 10 posto, prenosi BBC.
Upozoravaju ujedno kako to povećanje možda neće biti ravnomjerno raspoređeno jer je "tehnički potencijal" za automatizaciju u kategoriji poslova koji zahtijevaju niske kvalifikacije u prosjeku pet puta veći nego u kategoriji dobro plaćenih poslova.
Tako su daleko veće šanse da će poslovi koji traže niske kvalifikacije u idućim desetljećima biti ukinuti dok će samo radnici s višim kvalifikacijama moći tražiti više plaće.
Najveći je rizik identificiran u sektoru veleprodaje i maloprodaje gdje bi automatizirano moglo biti čak 65 posto poslova. Slijedi transport s udjelom poslova pogodnih za automatizaciju od 63 posto, te industrija gdje odgovarajući udio poslova iznosi 58 posto.
Istodobno bi se povećale plaće radnika koji se služe sofisticiranim strojevima, što bi dodatno povećalo razlike u dohocima, napominju u institutu.
"Naša analiza pokazuje da su poslovi s potencijalom za automatizaciju povezani s ukupnim iznosom plaća od 290 milijardi funti godišnje", ističe znanstvena suradnica IPPR-a Carys Roberts.
>> Poznati vidovnjak predviđa: Što nas čeka u 2018.
"Značajan će dio tog iznosa biti zamijenjen višim plaćama proizišlim iz veće produktivnosti i iz novostvorenih radnih mjesta ali značajan bi dio također mogao biti prebačen iz plaća u dobit", dodaje ona.
"U okviru toga neki će radnici dobiti veće plaće a neki će biti zarobljeni u sektorima s niskim plaćama i niskom produktivnošću", napominje Roberts.
Poslovi s najvećim rizikom automatizacije nesrazmjerno su snažno bazirani u siromašnijim dijelovima zemlje a obavljaju ih uglavnom žene i pripadnici etničkih manjina.
"Kako bi se izbjeglo produbljenje nejednakosti vlada bi trebala pronaći načina da rasprši vlasništvo nad kapitalom i pobrine se da svi imaju koristi od pojačane automatizacije", objašnjava stručnjakinja IPPR-a.
Glasnogovornik ministarstva poslovanja, energetike i industrijske strategije ustvrdio je da je britansko tržište rada "otporno i raznoliko" i da pomaci na području tehnologije pomažu pri otvaranju novih radnih mjesta.
"Vlada je spremna uložiti maksimalne napore kako bi Britanija iskoristila prilike i prevladala prepreke na tom području", dodao je, ističući suradnju s industrijom "kako bi se prednosti novih tehnologija osjetile u različitim sektorima gospodarstva i u cijeloj zemlji, uz paralelno kreiranje novih, dobro plaćenih radnih mjesta koji traže visoki stupanj vještina".
Povijest se ponavlja, Ludditi su u Engleskoj pred 200 godina uništavali strojeve, sad isti žele uništavati robote. Nema bedaka samo kod nas... A što se tiče robota, što je posao jednostavniji to će ga robot lakše moći obavljati, normalno. Isto tako, što je radnik na tom jednostavnom poslu bolje plaćen i ima veća prava, to je robot na njegovom mjestu isplativiji... Mada neće to ići baš tako brzo. Nije toliko problem u samim tim poslovima, već u kupcima koji su naviknuti na postojeći način rada. Npr. blagajne u trgovinama bi bez problema već sada mogle biti potpuno automatske ili u veleprodaji komercijalisti ne trebaju, sve narudžbe mogu ići preko WEB-a. A da ne pričamo o birokraciji gdje bi se šalteri mogli skoro potpuno ukinuti za 95% stvari i izbaciti 99% papira...