Studija BSA

Stopa softverskog piratstva i dalje je na visokih 54 posto u Hrvatskoj

Foto: AFP
Stopa softverskog piratstva i dalje je na visokih 54 posto u Hrvatskoj
11.05.2010.
u 13:57
Trogodišnja stagnacija stope softverskog piratstva u Hrvatskoj može se promatrati samo kao negativan trend, smatra Mladen Vukmir, glasnogovornik BSA.
Pogledaj originalni članak

Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera Business Software Alliance (BSA), u suradnji s vodećom tvrtkom za istraživanje tržišta IDC, danas objavljuje sedmu godišnju studiju o stopama softverskog piratstva, kojom su obuhvaćene stope softverskog piratstva u više od 100 zemalja. Od 2008. do 2009. stopa nelicenciranog softvera na osobnim računalima (PC) u Hrvatskoj nije se promijenila, te i dalje iznosi 54%. Komercijalna vrijednost nelicenciranog softvera 2009. godine iznosi 349 milijuna kuna.

Usprkos globalnoj gospodarskoj recesiji, softversko piratstvo na osobnim računalima u padu je na brojnim tržištima, njih 54, dok je u porastu u samo 19 zemalja, pokazuju podaci iz Globalne studije BSA/IDC-a o stopama softverskog piratstva za 2009. godinu. Unatoč tome, globalna stopa softverskog piratstva porasla je sa 41 na 43%, što se uglavnom pripisuje brzorastućim tržištima s visokim stopama piratstva, kao što su Kina, Indija i Brazil, koji povećavaju svoj udio u ukupnom softverskom tržištu.

- Stopa piratstva od 54% daleko je od prihvatljive - rekao je Mladen Vukmir, glasnogovornik BSA u Hrvatskoj.

- Usporedno sa susjednim zemljama Europske unije, trogodišnja stagnacija stope softverskog piratstva u Hrvatskoj može se promatrati samo kao negativan trend, s obzirom da su i Češka, i Mađarska i Slovenija ostvarile pomake u smjeru smanjenja njihovih nacionalnih stopa piratstva čak i u uvjetima globalne gospodarske krize. Prema tome, bitno smanjenje stope softverskog piratstva prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju smatramo jednim od prioriteta.

Na svakih 100 američkih dolara vrijednosti legalnog softvera prodanog u 2009., dodatnih 75 dolara se piratizira, zaključuje IDC. No to je problem koji ne utječe samo na prihode industrije, jer smanjenje stope softverskog piratstva donosi značajne gospodarske prednosti. Studija koju je IDC proveo u siječnju 2008. pokazala je da smanjenje stope softverskog piratstva na svjetskoj razini može generirati stotine tisuća novih radnih mjesta, gospodarski rast mjeriv u milijardama dolara i povećanje poreznih prihoda. Tako, IDC procjenjuje da se na svaki dolar legalnog softvera koji se proda u zemlji, generiraju dodatna 3-4 dolara prihoda za lokalne servisne i distribucijske tvrtke. Osim toga, softverskim su piratstvom oštećeni i potrošači, budući da piratski softver ugrožava njihovu računalnu sigurnost, jer često sadržava maliciozni softver.

- Globalna studija BSA/IDC-a o stopama softverskog piratstva pokazuje da je bilo napretka u globalnoj borbi protiv softverskog piratstva u 2009., no takve promjene nisu dovoljne - rekao je Robert Holleyman, predsjednik i glavni izvršni direktor BSA.

- Piratstvo ograničava IT inovaciju, otvaranje radnih mjesta, lokalni gospodarski rast i smanjuje porezne prihode. Naše izvješće jasno pokazuje da vlade diljem svijeta moraju udvostručiti napore u borbi protiv krađe softverske imovine.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

KO
kolarjeva3
14:32 11.05.2010.

A, je** ga opet Slovenija - ne mogu vjerovat