Tehnologija u službi Olimpijade

Foto: import
Tehnologija u službi Olimpijade
12.08.2008.
u 18:16
Pogledaj originalni članak

Hoće li ove Olimpijske igre ostati zapamćene kao najorganiziranije ili će možda u Pekingu pasti i najviše svjetskih rekorda, vidjet ćemo kada završe. No, jedno je već sada sigurno. Na ovu ljetnu Olimpijadu tehnologija ima veći utjecaj nego na sve do sada, i to u svim sferama, od medijske do čisto sportske.

Kontrola vremena
Obratimo pozornost samo na neke već poznate primjene. Pekinški meteorološki ured kupio je od IBM-a jedno od deset najsnažnijih svjetskih računala pomoću kojeg će predviđati nivoe onečišćenja i promjene vremena za svako pojedino natjecanje. Protuterorističke mjere također su maksimalne i uključuju čak i softvere za prepoznavanje lica. No, posebna je zanimljivost oprema koja omogućuje otkrivanje radioaktivnih izotopa.

Kad su sportaši posrijedi, primjena modernih tehnologija njima će pomoći da obore značajan broj svjetskih rekorda, ali uz znatno striktniju kontrolu opet uz pomoć visoke tehnologije. Naime, utrke u atletici počinjat će pucnjem iz sučeva pištolja, a kraj će bilježiti laser.

Na ciljnoj liniji stoji kamera čiji objektiv može snimiti dvije tisuće slika u sekundi pa neće biti pogreške pri utvrđivanju pobjednika. Mjerači vremena bilježe vrijeme preciznošću od jedne tisućinke sekunde. U plivanju mjerač se pokreće kada plivač dotakne kontaktnu pločicu, a završava kada dotakne onu u bazenu.

Milijuni za treniranje
Golem se novac troši na tehnološke novotarije koje će sportašima pomoći da pobijede u natjecanjima i obaraju rekorde. Olimpijska reprezentacija Velike Britanije, primjerice, za svoje je vrhunske sportaše i njihove trenere dobila 265 milijuna funti, što je očito povećanje u odnosu prema pripremama za Atenu (84 milijuna) i Sydney (63 milijuna). Na što se to troši? Najviše na pripreme, i to najprije na mjerenje. Na primjer, na kajak je pričvršćen GPS koji vrlo precizno mjeri brzinu kretanja, na vesla je postavljen senzor koji mjeri snagu svakog zaveslaja. Kada se ti dobiveni rezultati stave jedan do drugoga, lako je vidjeti gdje je moguće postići napredak.

Iako je temperatura od 32 do 33 Celzijeva stupnja u Pekingu zapravo hladnoća u odnosu prema Ateni, i ondje postoji problem prilagođavanja na klimatske uvjete. U Pekingu je vlaga 70-postotna pa je prirodan način rashlađivanja tijela znojenjem manje učinkovit. Da bi se spriječilo pretjerano znojenje, koriste se čak i odijela koja sadržavaju hladnu vodu ili glikol.

Mjere zamahe plivača
Ipak, metode koje se koriste u sportu u kojem žele osvojiti šest medalja, Britanci drže tajnima. Jedna je, pak, novotarija procurila, a riječ je o posebno konstruiranu ergometru koji može simulirati uvjete na pravoj stazi. Ispred ergometra stavljen je ventilator koji ubrzava vrtnju kako biciklist povećava intenzitet vožnje simulirajući tako otpor zraka koji se pojavljuje i na pravoj utrci.

Kad je riječ o plivanju, već je poznato da su novi Speedovi kostimi omogućili obaranje mnoštva plivačkih rekorda. Za neke vrhunske plivače oni se kroje pomoću lasera koji precizno označava oblike tijela pojedinog plivača. Međutim, Amerikanci su otišli i korak dalje te zaposlili Politehnički institut Rensselaer u državi New York da im izradi posebnu opremu koja će omogućiti njihovim plivačima da plivaju mnogo učinkovitije.

Oprema se temelji na mjerenju toka vode oko plivača, a kombiniraju je s mjerenjem snage zamaha. Čelni čovjek tog projekta, profesor Timothy Wei, tvrdi da je ključno shvatiti tok vode, odnosno treba znati koliko snage plivač proizvodi svakim zamahom i kako ta snaga utječe na vodu oko njega.


Zbog NBC-a najprenošenija Olimpijada

Američka TV-mreža NBC prikazivat će prijenose i snimke svih natjecanja na Olimpijadi na nekoliko svojih televizija. No, prava je novost to što će, nažalost, samo američki TV-gledatelji moći sve događaje gledati uživo preko interneta. To je prije svega izazvalo paniku među tamošnjim stručnjacima za mreže jer se očekuje da će interes biti velik i tako zagušiti mrežne resurse. Ali, NBC će ukupno proizvesti 3600 sati olimpijskog programa pa će Igre u Pekingu postati prenošenije od svih dosada zajedno.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr