Izabrani najbolji među 12 startupa

Tim Ani Biom pobjednik je natjecanja Idea Knockout i bit će hrvatski izlagač na CES-u

storyeditor/2023-10-06/IDEA_Knockout_2023__138_.jpg
storyeditor/2023-10-06/IDEA_Knockout_2023__160_.JPG
08.10.2023.
u 13:01
Pogledaj originalni članak

Ani Biome hrvatski je tim koji će izlagati na najvećem svjetskom sajmu tehnologija CES-u, koji se tradicionalno odvija početkom godine u Las Vegasu. Naime, tim Ani Biome pobijedio je proteklog tjedna na desetom, jubilarnom Idea Knockoutu 2023., natjecanju tehnoloških ideja u organizaciji Buga i partnera. Okupljenima i stručnom žiriju predstavilo se dvanaest timova sa svojim poslovnim idejama, uređajima i prototipovima, za koje smatraju da bi bili najbolji predstavnici hrvatske tech scene na svjetskom tehnološkom showu.

Tim Ani Biome nastupio je prvi i naposljetku i završio na prvom mjestu. Vrlo strastveno predstavljanje u trajanju od 5 minuta odradio je suosnivač Bruno Balen koji je potom detaljno odgovarao na dodatna pitanja žirija. Podsjetimo, kao i svake godine do sada, žiri je svoje ocjene davao prema unaprijed zadanim kriterijima. A ocjenjuju se inovativnost, održivost, potencijal, osobni dojam i komunikativnost prezentera.

Ani Biome je age-tech koncept koji predstavlja preventivnu biomedicinu budućnosti temeljenu na dizajniranju zdravlja probavnog mikrobioma. U sinergiji najnovijih znanstvenih istraživanja, machine learning modela i organskih fermentiranih mikronapitaka razvijaju i personaliziraju AI sistem za instalaciju epigenetskih promjena, čime produljuju zdravu dugovječnost korisnika zahvaljujući potpori u instalaciji rituala za smanjenje upalnih procesa.

Pojednostavljeno, Ani Biom brine se o zdravom načinu životu korisnika, koji ne oskudijeva u energiji i kvalitetno stari. Kako kažu, rade na njegovanju tijela iznutra. To rade uz pomoć upitnika i analiza zdravstvenog stanja svakog pojedinog korisnika, a ujedno i personaliziraju terapiju koja se sastoji od njihovih proizvoda – fermentiranih mikronapitaka. Ovaj hrvatski age-tech startup nije nepoznat, dapače, već je osvojio niz nagrada na natjecanjima, a zadobio je i povjerenje investitora.

Kako su svojedobno izjavili, njihov proizvod je revolucija u industriji dugovječnosti jer dug život sam po sebi ne mora biti prednost, važno je koliko je kvalitetan. A oni metaboliku fermentacije vide kao alat koji može poboljšati sve ono što je narušeno tijekom starenja, posebice u bolestima koje su povezane sa starenjem.

Smart Garden Systems, osvojio je pak, drugo mjesto na Idea Knockoutu. Oni su osmislili vrtove i jednostavan uzgoj biljaka, bilo da je riječ o stanovima ili uredima ili dosad 'nemogućim mjestima'. Osim što njihove biljke 'stanuju' u pametnim kućištima u kojima je omogućeno samonapajanje, i zapravo automatizirani uzgoj bilja po odabiru, uz to su za školarce osmislili i aplikaciju koja daje upute i pojašnjava sve korake pri uzgoju bilja, stoga su, pohvalili su se, dobili i podršku EU, a rado su prihvaćeni u školama.

Treće mjesto pripalo je Dotyourspotu, startupu čije rješenje u ugostiteljsvu sadrži sve od rezervacije stola i naručivanja hrane do upravljanja osobljem, inventarom i potrošnjom alkohola. Prikupljanjem velikih setova podataka kroz razne sustave Hospitality Management System radi analizu raznih aspekata poslovanja na temelju kojih stvara izvještaje i predviđanja za optimalno poslovanje, stoji u opisu njihova startupa. Proizvode e-pourer i Inventory management, dodaju, napravili su u suradnji s tvrtkom Yellou Apple. A na natjecanju su i predstavili pametni 'dozer' koji u konačnici štedi odnosno sprječava rasipanje, a u vezi sa sustavom olakšava i, primjerice, spremanje koktela.

Sve u svemu, Idea Knockout 10. je put opravdao očekivanja i pokazao da postoji potencijal za razvoj konkretnih i isplativih projekata. Jer neki su ovdje bili i treći put, s izbrušenim modelom koji egzistira ili je spreman za tržište ili su tek testirali svoj potencijalni proizvod.

Ideje i prezentacije ocjenjivao je i predstavnike startupa propitivao žiri u sastavu: Tanja Ivančić (Večernji list), Ema Huskić (Mastercard), Sunčana Turk (Hrvatski Telekom), Relja Marković (Addiko bank), Ivan Bešlić i Josip Stuhli (Sofascore), Hrvoje Balen (Algebra), Matija Hrestak (LAQO), Davor Simičić (Varionica), Dragan Petric (Bug), Bojan Mušćet (predsjednik žirija, Hrvatski Telekom) i Matija Matijevac (nadzor regularnosti rada žirija, Zuluhood). Glavni sponzor natjecanja bio je Hrvatski Telekom..Prva tri startupa osvojila su i predstavljanje na predstojećem Bug Future Showu, također već tradicionalnoj priredbi Buga, koji će se dogoditi 8. veljače u Zagrebu.

Tradicionalno najvažniju nagradu Idea Knockouta, put u Las Vegas i izlagački štand na CES-u 2024. za dva predstavnika tima u Las Vegasu te izlagački štand na Eureka Parku u sklopu CES-a 2024. osvojio je tim Ani Biom, čiji su osnivači Nika Pintar i Bruno Balen. Pametni vrt dobio je drugu nagradu, a rješenje za ugostiteljstvo i 'dozer' bili su treći

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.