PRETRAŽIVANJE

Web-adrese i navigacija

Foto: Nel Pavletić/Pixsell
Web-adrese i navigacija
26.02.2018.
u 14:06
Web-adresa koju ćete spremiti u adresar naziva se oznaka
Pogledaj originalni članak

Da bismo krenuli u istraživanje weba, najprije treba upisati web-adresu u veliki vodoravni prazan prostor na vrhu web-preglednika, ispod naslova. Primjerice, www.vecernji.hr.

Malo povijesti: nekad je bilo neophodno u taj „prozor“ svakako upisati čitavu internetsku adresu: upravo www.vecernji.hr i nikako drukčije. Najprije je otpao početak: „www.“ danas malo tko upisuje: dovoljno je vecernji.hr. Čak nije potrebno ni to: dovoljno je upisati „večernji list“ (malim ili velikim slovima, svejedno) ili „vecernji list“ ili čak nešto slično i web-preglednik (najčešće onaj isti Google) će vam ponuditi deset odgovora (i par reklama) od kojih je često onaj prvi – točno taj koji ste tražili.

Mala digresija: dva zadnja slova, iza točke u internetskoj adresi označavaju zemlju i jezik: tako je iz adrese vecernji.hr odmah jasno da su to web-stranice smještene u Hrvatskoj, i na hrvatskom jeziku. To olakšava snalaženje – primjerice, adresa google.hr nudi usluge Googlea na hrvatskom, a google.fr na francuskom – ali ne mora biti pravilo: mnoge hrvatske tvrtke koriste adresu koja završava na .com, što znači da se bave komercijalnom djelatnošću, ili primjerice .edu, što znači da se bave edukacijom.

Da se vratimo na adresu – vecernji.hr, u našem primjeru – ako ju znate, ipak je brže (i bolje) da ju upišete u prozor, jer ćete time preskočiti vrijeme potrebno za pretragu.

Međutim, postoji još brži – i bolji – način: sve adrese koje ćete često koristiti možete spremiti u adresar – baš kao što telefonske brojeve koje često zovete možete spremiti u imenik.

Postupak dodavanja adresa u adresar može biti različit; tako najpopularniji preglednik Chrome nudi čak tri načina, od kojih je najjednostavniji onaj da desnom tipkom miša kliknete na prazno mjesto ispod okvira za upisivanje adresa i odaberete “Dodavanje stranice” (naravno, to možete napraviti samo onda kad je učitana stranica čiju adresu želite spremiti u adresar).

Na ovom mjestu moramo uvesti par „stručnih“ izraza: web-adresa koju ćete spremiti u adresar naziva se oznaka (ponegdje knjiška oznaka – doslovan prijevod originalnog naziva bookmark). Microsoft oznake zove favoriti. Oznake možete spremati u mape (folders) koje funkcioniraju isto kao mape na računalu: pomažu da ih organizirate tako da napravite mape za posao, omiljene interese, hobije… 

   

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.