SVEGA NEKOLIKO KORAKA

Znate li da Google potiho snima sve što vi govorite? Evo kako možete isključiti tu opciju

Foto: DPA
Google/ChatGPT
Foto: FREEPIK
Ilustracija
Foto: Mohssen Assanimoghaddam/DPA
Google
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Ilustracija za internetsku tražilicu Google
Foto: Taamallah Mehdi/ABACA
Google najavio blokadu tražilice u Australiji ako bude prisiljen pla?ati vijesti
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Nove ikone Google aplikacija na mobilnim uređajima
29.09.2024.
u 12:42
"Kada je ova postavka glasovne i audioaktivnosti isključena, audiosnimke glasovnih interakcija s Google pretraživanjem, Asistentom i Kartama neće se spremati na vaš Google račun na Googleovim poslužiteljima, čak i ako ste prijavljeni", objašnjava Google.
Pogledaj originalni članak

Google, tehnološki div čije usluge koristi milijarde ljudi širom svijeta, ima značajku koja mu omogućuje tiho snimanje glasova korisnika koje pohranjuje za druge svrhe. Google pohranjuje audiozapise aktivnosti korisnika na webu i u aplikacijama, uključujući verbalne interakcije s Pretraživanjem, Asistentom i Kartama, kako bi unaprijedio tehnologije prepoznavanja zvuka.

Nedavno je, međutim, tehnički stručnjak otkrio "cheat code", za koji tvrdi da može spriječiti Google u bilježenju aktivnosti pametnih telefona korisnika. Korisnici trebaju prilagoditi svoj Google račun tako što će odabrati odgovarajuće postavke u "Podacima i privatnosti", kako bi blokirali pristup mikrofonu i kameri tehnološkoj tvrtki, piše Daily Mail.

Tehnički poduzetnik Jeffrey Castillo podijelio je korisnicima savjet putem videa na Instagramu, objašnjavajući kako mogu isključiti ovu funkciju. Naime, potrebno je otvoriti aplikaciju Google i kliknuti na "Manage your Google account" (Upravljaj svojim Google računom). Odaberite potom "Podaci i privatnost" i pomaknite se prema dolje do "Postavke povijesti" i odaberite odjeljak "Aktivnost na webu i u aplikacijama".

Nakon što kliknete na to i pomaknete se prema dolje, trebali biste primijetiti da pored odjeljka "Uključi glasovne i audioaktivnosti" stoji plava kvačica. Kako biste zaustavili Googleovo "slušanje", potrebno je poništiti tu oznaku, odnosno maknuti kvačicu. "Kada je ova postavka glasovne i audioaktivnosti isključena, audiosnimke glasovnih interakcija s Google pretraživanjem, Asistentom i Kartama neće se spremati na vaš Google račun na Googleovim poslužiteljima, čak i ako ste prijavljeni", objasnio je ranije Google. "Ako isključite ovu postavku glasovne i audioaktivnosti, prethodno spremljeni audiozapis se ne briše. Svoje audiosnimke možete izbrisati u bilo kojem trenutku."

VEZANI ČLANCI:

Google tvrdi da snima samo kratke dijelove razgovora kako bi identificirao koje koristi za prepoznavanje glasovnih naredbi i pružanje odgovora. Unatoč tvrdnjama Googlea, kao i drugih tehnoloških tvrtki poput Amazona i Applea, da njihovi asistenti poput Alexe i Sirija samo slušaju naredbe, i dalje je velika zabrinutost za sigurnost korisnika.

Postoji ozbiljan rizik od kibernetičkih napada ako kriminalci pristupe računima korisnika ili njihovim pametnim uređajima. Oni bi mogli preslušati telefonske razgovore i ukrasti osjetljive informacije iz pohranjenih podataka. Kako bi se zaštitili, korisnici se potiču da provjere aplikacije pri preuzimanju kako bi bili sigurni da dolaze iz pouzdanih izvora te da pregledaju dopuštenja aplikacija kako bi ograničili pristup mikrofonu njihovih telefona.

Norton, aplikacija za kibernetičku sigurnost, predlaže korake poput brisanja povijesti glasovnih zahtjeva kako bi se izbrisale informacije o razgovorima, korištenja VPN-a za šifriranje podataka kako treće strane ne bi mogle pristupiti tim informacijama, te redovitog ažuriranja softvera kako bi se održala sigurnost uređaja.

GALERIJA Ovo je 10 najdužih tunela u Hrvatskoj: Znate li koji je na prvom mjestu?

Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Tunel Sv. Rok
Foto: topohvar
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Brinje: Jedinica ophodnje Hrvatskih autocesta
Foto: Wikipedia
Foto: Goran Kovacic/Vecernji list
Tuhobi?: Sve?ano otvorenje punog profila autoceste Rijeka-Zagreb
Foto: Wikipedia
Foto: shutterstock
Foto: Wikipedia
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Na današnji dan 1981. u promet je pušten Tunel Učka
Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Tunel Sv. Rok
Foto:
Ogulin: Autocesta A1 - Zagreb - Split

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

Avatar Semper5
Semper5
09:32 10.05.2024.

Koristim staru windows phone Nokiu. Iako je MS projekt odavno napustio, sam telefon i dalje radi i ima mi gotovo sve funkcije koje je imao i dok je bio aktualan. Mogu telefonirati, slati poruke, primati i slati mail, imam navigaciju, pristup pretraživanju interneta..... a nitko me ne prisluškuje. Naravno da imam i Android telefon, ali unazad nekog vremena odlučio sam se vratiti na WP upravo iz ovih razloga prisluškivanja i praćenja i što sve ne, a i shvatio sam da mi je za svakodnevne potrebe u smislu telefona WP i više nego dovoljan.

Avatar Aurel
Aurel
09:54 10.05.2024.

"Google tvrdi da snima samo kratke dijelove razgovora kako bi identificirao koje koristi za prepoznavanje glasovnih naredbi i pružanje odgovora." - ajme rečenice!!! što to znači???

Avatar Bongozg
Bongozg
05:39 10.05.2024.

znaci, ako je plava kvacica ukljucena, onda sam dao dozvolu da me slusaju, a ako je iskljucena, onda nisam? meni se cini da je samo u tome razlika