SMEĆE Besmisleni e-mailovi okupirali internet

Beskorisne poruke stižu čak iz Vatikana

Foto: import
Beskorisne poruke stižu čak iz Vatikana
03.08.2006.
u 13:15
Pogledaj originalni članak

Tek četiri posto prometa e-mail porukama danas čine poruke koje su poslali ljudi jedni drugima. Grozomornih 96 posto poruka koje putuju internetom pripadaju u kategoriju neželjenih poruka koje se šalju na milijune adresa bez pitanja. Ta je pojava poznata kao spam, i dobro je poznata svakom tko se susreo s e-mailom: svatko je barem jednom dobio poruku o čudotvornom lijeku protiv ćelavosti, produženju penisa, vjerskom otkrivenju ili o tome kako zaraditi milijune bez da maknete prstom.

Stručnjaci već godinama upozoravaju da će jednom doći do trenutka kad će se normalan e-mail posve utopiti u moru besmislenih i beskorisnih spamova. Najnoviji podatak o 96% spama, koji je iznijela specijalizirana sigurnosna tvrtka Return Path, posve je očekivan. Prvi alarmi pojavili su se kad je spam preuzeo trećinu e-mail prometa, zatim kada je pretegnuo na više od polovice, a kada je lani došao na dvije trećine, većina je samo nemoćno slegnula ramenima. Jer, protiv pošasti spama nema efikasne obrane.

Dakako, računalni je svijet pokušao sve ne bi li se obranio. Izmišljene su stotine metoda obrane. Korisnici su se sami organizirali, ažurirali liste spammera; specijalizirane tvrtke smišljale su algoritme koje su ugrađivali u softver; na brzinu su doneseni zakoni protiv spama; razvijene zemlje su pritiskivale manje razvijene da proganjaju spammere, a masovni spammeri su najprije osuđivani na visoke novčane kazne, a zatim i na višegodišnje zatvorske kazne... Uzalud.

Kao jedina koliko-toliko učinkovita zaštita od spama pokazala se ona na razini davatelja usluga pristupa internetu (provajdera); oni bi prepoznali veći dio spama koji bi zatim uz blagoslov korisnika strpali u karantenu. No još uvijek se događa da zbog spama vaša važna poruka ne stigne do pošiljatelja, a dobar dio neželjenih stiže od korisnika. Na žalost, spam još uvijek postoji upravo zbog toga što još uvijek ima lakovjernih koji reagiraju na spam: ako se on pošalje na milijun adresa, i ako 900 tisuća poruka zaustave filtri prije nego što stignu na odredište, od preostalih sto tisuća primatelja uvijek će se naći stotinu ili tisuću lakovjernih ili znatiželjnih koji će s interesom kliknuti na link koji im obećava da će začas zaraditi milijun ili preko noći postati popularni kod suprotnog spola.

Spam je opstao i zato što su njegovi kreatori uvijek jedan korak ispred tamanitelja spama. Ovi posljednji koncentirali su na to da zaustave računala koja su služila za slanje milijardi neželjenih poruka. Rezultat: spammeri su promijenili pristup. Danas se više ne služe vlastitim računalima, već virusima "opsjednu" neko nezaštićeno računalo i koriste se njime da bi slali spam, a da njegov vlasnik to uopće ne primjećuje. Takvo se "opsjednuto" računalo naziva zombi; ako se ne koristite antivirusnim programima i ostalim mjerama sigurnosti možda je i vaše računalo zombi.

Zahvaljujući zombijima, većina spama se danas šalje iz SAD-a, države koja se najaktivnije bori protiv spama i gdje su zakoni protiv spama najstroži na svijetu. Prema Return Pathu, zombija ima čak i u najmanjoj državi na svijetu: Vatikanu. Zombiji su do danas pronađeni u stotinama uglednih kompanija; u bankama, tvrtkama specijaliziranima za računalnu sigurnost, u ministarstvima obrane i tajnim službama.

Pogledajte na vecernji.hr