RAIFFEISEN ISTRAŽIVANJA

2014. godina oporavka u eurozoni i svijetu, vrhunac rasta u 2015.

Foto: Filip Brala/PIXSELL
2014. godina oporavka u eurozoni i svijetu, vrhunac rasta u 2015.
09.01.2014.
u 12:38
Dok je dosad najsnažnije podatke o rastu iskazivala regija ZND-a, od ljeta 2013. godine zamašnjak gospodarskoga rasta preselio se prema srednjoj Europi. Vodeću ulogu preuzimaju Poljska, Češka i Slovačka
Pogledaj originalni članak

– Prognoze BDP-a za ovu godinu trebale bi biti iznad potencijalnog rasta. Vrhunac dinamike globalnoga rasta očekujemo početkom 2015. Doći će i do smanjenja razlika u rastu unutar eurozone – istaknuo je direktor Raiffeisen istraživanja Peter Brezinschek, predstavljajući analize svog odjela: Strategiju globalnih tržišta i Strategiju za srednju i istočnu Europu za prvo tromjesečje 2014.

Očekuje da će u 2014. rast BDP-a u srednjoj Europi iznositi oko 2,3 posto, a kad je posrijedi Zajednica Neovisnih Država prognoze su suzdržane. BDP Rusije pozicioniraju na samo 1,7 posto, Ukrajine na nuli, zbog izostanka modernizacije naftnog i plinskoga poslovanja.

Stope rasta za Austriju revidirao je sa 0,3 na 1,5 posto za prethodnu godinu, dok bi u 2015. BDP trebao dosegnuti 2,3 posto. Srednja Europa općenito će, prema analizi, preuzeti vodstvo u oporavku eurozone.

– Srednja Europa ima koristi od snažnih gospodarskih veza s Njemačkom koja je generator rasta u eurozoni. Pored toga, te su države zahvaljujući niskim jediničnim troškovima radne snage svoju industriju učinile konkurentnijom od uvoza – ističe analitičar.

Dok je dosad najsnažnije podatke o rastu iskazivala regija ZND-a, od ljeta 2013. godine zamašnjak gospodarskoga rasta preselio se prema srednjoj Europi. Vodeću ulogu preuzimaju Poljska, Češka i Slovačka.

U SAD-u će također u 2014. rast biti još snažniji nego u 2013., nezaposlenost još niža pa analitičari sumnjaju u najave FED-a da neće povećavati kamatu do druge polovine 2015. Najavljuju i rast prinosa na državne obveznice duljeg dospijeća u SAD-u i eurozoni, dok bi se vrijednost obveznica središnje i istočne Europe trebala povećati za 50 do 70 baznih bodova u odnosu na 2013. Rast će i dionički indeksi s nižih razina.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.