Sears Holding, nekoć najveći trgovački lanac u Americi, nakon 125 godina odlazi u bankrot, pritisnut obvezama koje su dvostruko premašile vrijednost imovine. No, to još ne znači da će nestati s lica zemlje: jučer su stečajnom sudu u New Yorku podnijeli zahtjev za stečajem po modelu “Chapter 11” koji im omogućava da se reorganiziraju i s vremenom vrate dugove kreditorima. A dugova i kreditora je poprilično.
Tvrtka, uključujući matične kompanije Roebuck i Kmart Corp, nije poslovala pozitivno od 2011., a u trenutku podnošenja zahtjeva za stečaj prijavila je 6,9 milijardi dolara imovine i 11,3 milijardi dolara obveza. U analizama se kao glavni krivac za strmoglavi pad prihoda, koji su prije 25 godina bili pet puta veći nego danas i s 59 milijardi dolara pali na oko 14, spominje neprilagođavanje masovnoj migraciji na online trgovinu pa je očito da su imali i više nego zamjetan problem s menadžmentom.
Eddie Lampert, čelnik kompanije i najveći dioničar, sad je odstupio s te pozicije, no njegova je privatna tvrtka Lampert’s ESL Investments u pregovorima da kupi priličan broj dućana Searsa. Smrdi na skandal. Navodno im je plan reorganizirati poslovanje prema manjem broju profitabilnih dućana koji bi mogli ostati otvoreni uz 600 milijuna dolara novih kredita.
Dobar dio priče o njihovu usponu i padu zvuči poznato i “vuče” na epohalnu propast Agrokora. Izlistali su i popis najvećih vjerovnika, među kojima je na prvom mjestu mirovinski fond The Pension Benefit Guaranty, no jedino je iznos njihova potraživanja naznačen kao nepoznat. Vjerojatno su posrijedi mirovinske uplate za zaposlenike.
Oko 2,3 mlrd. dolara im iznosi neosigurani srednjoročni dug hedge fondu, a osim financijskih zaduženja, prilična su i potraživanja dobavljača, među kojima je najveći Whirlpool koji potražuje 23,4 milijuna dolara, a visoka su i dugovanja Frigidaireu i Daewoou. Sears Canada već je bankrotirao prije godinu dana i 12.000 ljudi ostalo je bez posla.
Sears je pokrenut 1880-ih, a bum su imali nakon Drugog svjetskog rata, na krilima rastuće srednje klase. U 80-ima šire poslovanje na financijsku industriju: bankarstvo, osiguranje, kreditne kartice i nekretnine, a imali su i radio stanicu te 1973. i najvišu zgradu na svijetu – Chicago’s Sears Tower.
Kaj ne budu sad ameri zveknuli Lex Sears?