Rješenjem Trgovačkog suda u Zagrebu o smanjenju uz istodobno povećanje temeljnog kapitala tvrtke ulaganjem prava, država je od jučer i formalno-pravno upisana kao vlasnik 76 posto Badela 1862.
To znači da je dokapitalizacijom tvrtke pretvaranjem svojih potraživanja u dionice po tzv. modelu C država na ime duga od 206,5 milijuna kuna (57,7 milijuna kuna za PDV te 148,8 milijuna kuna za trošarine) upisala nešto više od 2 milijuna dionica, nakon čega će dramatično pasti udjeli dosadašnjih najvećih dioničara Badela Ante Perkovića i njegovih partnera s oko 23 na oko 5 posto te KD Investmentsa sa 16,1 na oko 4 posto dionica.
Predsjednica uprave Zvjezdana Blažić kaže kako je najvažnije da se nastavlja restrukturiranje te kompanije koja je financijski iscrpljena i trebat će joj još puno do daljnje faze poslovanja i konačnog ozdravljenja. Trenutačni prioritet stoga je reprogram svih bankarskih kredita u dugoročne s kraćim rokom počeka, jačanje proizvodnih procesa i povećanje konkurentnosti kompanije.
Badel je nedavno potpisao dvogodišnji ugovor sa Stockom o uslužnom punjenju za tržište BiH, a u tijeku je i završna faza osnivanja poduzeća u Kini, koja bi, prema riječima Z. Blažić, trebala biti gotova do kraja godine.
HDZovski privredni model: \"Iz šupljeg u prazno\"!