U Varaždinu je aktualno pitanje što s Varteksovim nekretninama koje toj tekstilnoj tvrtki nisu nužne za proizvodnju. Vlada je projekt “Varteks kvart-urbana regeneracija”, procijenjen na 182 milijuna kuna, proglasila strateškim.
Gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj ističe da Varteks za Varaždince nije samo gospodarsko, nego i emotivno pitanje jer je riječ o “obiteljskom srebru”, tvrtki koja je u najboljim danima zapošljavala oko 12.000 radnika.
Plaćaju djedovinu i očevinu
– Zona Varteks ima predispozicije postati suvremeni dio grada čije bisere industrijske arhitekture moramo zaštititi i sačuvati. Vjerujem da je to idealna lokacija za više namjena, ali da bi se krenulo u realizaciju, moramo odgovoriti na pitanje što mi, Varaždinke i Varaždinci, želimo i trebamo na tom prostoru. Varteks je u privatizaciju krenuo na špekulativnim temeljima, pri čemu su dominirali političari. U tom kontekstu privatizacija nije mogla biti uspješna. Špekuliralo se s nekretninama, umjesto da se poslovanje usmjeravalo na proizvodnju odjeće. Glavno pitanje bilo je kome će pripasti ovo ili ono zemljište, kome poslovni prostor kojih je tada bilo gotovo 200 – podsjeća varaždinski gradonačelnik.
Ljuti ga što Grad, ako želi kvalitetan javni prostor unutar zone Varteks, mora kupiti nekretnine koje su zapravo izgrađene novcem “naših očeva i djedova”.
Prva parcela već je prodana
Nakon te Bosiljeve objave javio se dioničar Varteksa Nenad Bakić koji tvrdi da je kao najveći ulagač u Varteks bio zaveden izjavama tadašnje uprave na Glavnoj skupštini. Dokapitalizirao je Varteks s 20 milijuna kuna, nakon čega je utvrđeno da je tvrtka pred propašću jer je u 12 godina izgubila oko milijardu kuna u redovnom poslovanju.
– Nakon toga sam beskamatnim pozajmicama uložio još gotovo 50 milijuna kuna. Bez toga bi Varteks bio davno u stečaju i nekretnine rasprodane špekulantima. U tom trenutku nikakve zaštite nad vrijednim zgradama nije bilo, preliminarna je istekla i po zakonu se više nije mogla obnoviti. I Varteks, i tko god da je kupio te nekretnine u stečaju mogao ih je komotno srušiti. Međutim, vodstvo Varteksa je vrijedne zgrade odlučilo čuvati, čak i neke druge, i tako je ugrađeno u planove Strateškog projekta RH – ističe Bakić. Prioritet sadašnje uprave spasiti je poslovanje i tisuću radnih mjesta, a to je, tvrdi Bakić, jedino moguće prodajom suvišnih nekretnina. Prva parcela prodana je Sparu.
Bivši gradonačelnik Čehok podsjeća da je Grad 2005., kupio zgradu Vartimpeksa za Tehnološki park, a da to nije učinjeno, Varteksa više ne bi bilo jer je taj novac trebao za proizvodnju.
>> VIDEO Navala sve veća: Ovo su ljekarne po Hrvatskoj u kojima se možete cijepiti
Reci da nisi baš toliko sposoban koliko si mislio i bok. Zaradio je frajer pare na burzovnim špekulacijama i zdravo