Bitcoin je u utorak dosegnuo novi rekord, prekoračivši prvi puta razinu od 50.000 dolara, potaknut naznakama da ga prihvaća sve više etabliranih ulagača.
Bitcoin je nakratko dosegnuo 50.602 dolara da bi se nakon podneva stabilizirao na 50.300 dolara, što znači da je u plusu pet posto u odnosu na prethodno zatvaranje.
Samo u ovoj godini vodeća svjetska kriptovaluta ojačala je oko 72 posto, a najveći je dobitak zabilježila nakon što je američki proizvođač električnih automobila Tesla objavio da je kupio bitcoine za 1,5 milijardi dolara.
Kompanija je poručila i da ga planira prihvatiti kao sredstvo plaćanja.
Time se Tesla tek pridružio valu krupnih ulaganja, uz čiju se potporu bitcoin vinuo s margina financija prema bilancama kompanija i Wall Streetu, budući da su ga naveliko počele kupovati američke tvrtke i tradicionalni menadžeri novca, napominje Reuters.
Skok bitcoina "omogućile su prilike na tržištu u posljednje vrijeme i zbivanja u kriptosvijetu i financijskom svijetu općenito", objašnjava Jacob Skaaning iz kripto hedge fonda ARK36.
"Želio bih ipak pozvati na oprez: iako su moje dugoročne procjene optimistične, treba u međuvremenu očekivati i velike oscilacije cijena", naglašava Skaaning.
"Bitcoin je i dalje izuzetno nestabilan", upozorava.
Manja kriptovaluta ethereum porasla je 1,1 posto, približivši se na korak rekordnoj razini od 1.874,98 dolara, dodaje Reuters.
Bitcoin je broj na ekranu. Broj je apstraktni matematički objekt i bezvrijedan sam po sebi. Platiti nekome, anonimno ili kako god, 300.000 kuna da ti program upiše broj "1" pokraj virtualne adrese je ludilo nikad viđeno u ljudskoj povijesti. Često oni koji sudjeluju u tom ludilu, a da bi ga opravdali, govore da su i dolari isto brojevi na ekranu. A nisu. Dolari su dokaz da ste uložili robe i usluge u dugove zajmoprimaca. Naime nove jedinice dolara se stavljaju u opticaj tako da banka odobri kredit zajmoprimcu, a zajmoprimac onda odlazi na tržište i prima robe i usluge od investitora u te jedinice. No pošto se kredit mora vratiti, banka zajmoprimca prisiljava da povuče dolare iz opticaja. Da bi ih povukao, treba s investitorima u dolar razmijeniti robe ili usluge. Nakon toga namiruje kredit, poravnava se bilančna pozicija u banci i tako su dolari povučeni iz opticaja. Zadnji njihovi imatelji (investitori) su dakle od zajmoprimca primili robe ili usluge. Te robe i usluge predstavljaju podmirenje duga tj. isplatu robnouslužne vrijednosti investitorima u dolar. Jednako kao što dolar isplaćuje robnouslužnu vrijednost svojim investitorima tako obveznica isplaćuje principal, a dionica dividendu, likvidacijsku vrijednost ili buyback vrijednost. Bitcoin ne isplaćuje ništa. On je zaista samo broj na ekranu. Njega program upisuje pokraj vaše virtualne adrese nakon što ste starom investitoru u shemi poklonili svoj ulog. Dakle bitcoin je klasični Ponzi tip sheme obučen u digitalno ruho.